Bizi peçete gibi kullanıp atamazlar

Mardin katliamanın ardından okların üzerine yöneltildiği koruculuk sistemi içinde yer alan korucu aşiretleri ve korucular “günah keçisi” ilan edilmekten yakınıyorlar

Pazartesi 11.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Mardin'de yaşanan katliam sonrası koruculuk sisteminin kaldırılmasına yönelik tartışmalar, korucuların tepkisine neden oldu. 'Peçete gibi kullanılıp atılma' endişesi taşıyan korucular SABAH'a görüşlerini dile getirdiler:
Şaban Kahraman-Korucubaşı-Van: Mardin'deki 3 korucunun hatasını 70 bin korucuya mal edilmesini kabul etmiyoruz. Kimse bizi günah keçisi yapamaz. 24 yıldır hiçbir sosyal güvencemiz olmadan devlet tarafından kullanıldık. Şimdi kenara atılıyoruz. Bugün bölgede korucu kahveye gittiği zaman kendi insanı çay vermiyor. Temizlik işçisinin güvencesi var, dağda PKK ile mücadele eden korucunun güvencesi yok. Bizi peçete gibi kullanıp atamazlar.
Orhan Kandemir-Mardin: Bu insanlarımız ne pahasına olursa olsun devletiyle beraber terörle mücadeleyi seçmiştir. Bu kanlı olayda asıl kaybeden Mardin ve Türkiye değil insanlıktır. Koruculuk kalkarsa devletin sağ kolu kesilmiş gibi olur.
Abdurrahim Kurga-Kızıltepe: 34 yaşındayım 15 yıldır koruculuk yapıyorum. 1990'lı yıllarda teröristler, köyümüzü basıyor ve gençlerimize 'bize katılıp dağa çıkacaksınız' diye baskı yapıyorlardı. Babam karşı çıktı. O zaman 4 kızımızı bizim köyden aldılar. Babam da aşireti toplayarak kızları geri aldı. Annemi terör saldırısına kurban verdim, ağabeyim de yaralandı. Biz başımızdan böyle olaylar geçtiği için korucu olduk. Şimdi koruculuk kalkarsa biz ne yapacağız? Teröristlerin açık hedefi haline geliriz.
İskender Ertuş- Van Başkale: İki aile arasında husumet olmuş. Bunun Türk bayrağı için 25 yıldır mücadele eden, askerle yan yana binlerce şehit veren, arkalarında yetimler öksüzler bırakan 70 bin korucuyla ne alakası var. Korucu olmamız için aylarca bize ısrar ettiler. Devlet bize ihanet ederse, kendine ihanet etmiş olur. Biz PKK'dan korkmuyoruz. Benin 7-8 bin silahlı adamım var. Hiçbiri devletten maaş almıyor. Başımızın çaresine bakabilecek güçteyiz.

Ali OKTAY - Ercan DEMİRCİ - Rahmet YÜRÜK
ŞIRNAK-VAN-MARDİN/SABAH


AB'nin üyesi kalmaz

ALMAN
Der Tagesspiegel gazetesi, Bilge köyündeki katliamdan dolayı Türkiye'nin AB üyesi olamayacağı iddialarına tepki gösterdi. "Töre cinayetinden dolayı Türkiye'nin AB'ye ehil olduğunu tartışmaya başlarsak, AB'nin pek yakında üyesi kalmaması gerekir" denilen yazıda "Şimdi Avusturya'da çocuklara tecavüz edenler olduğu için bu ülke AB'den mi çıkarılsın? Acaba Avrupa'da meydana gelen çocuk tecavüzleri ve okullardaki kanlı baskınlar Avrupai katliamlar, kan davası gibi katliamlar da Avrupai olmayan katliamlar olarak mı değerlendiriliyor?" görüşüne yer verildi. ANKA

Taraflar boşanıyor
BİLGE köyündeki saldırıda 23 yakını ölen Mekiye Çelebi, saldırıdan sonra ailelerinden çok sayıda kişinin boşanmak istediğini belirterek "Karşılıklı güvenimiz kalmadı. Saldırıyı gerçekleştirenlerle evli olan yakınlarımız da eşlerinden ayrılacak. Ağabeyim de eşinden ayrıldı. 5 aylık bebeğini de eşi ile birlikte gönderiyor" dedi.