Katliam sonrası açılan okulda 15 öğrenci eksikti...

40 öğrencili Bilge köyündeki okulda, katliamdan sonra 14 öğrenci göç nedeniyle okuldan ayrılırken bir öğrenci de katliamda öldüğü için sırası boş kaldı. 15 öğrenci için de anaokulu açıldı

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Mardin Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 44 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ardından bir hafta geçti. Yardım ve psikolog desteğiyle acılarını unutmaya çalışan ilköğretim okulu öğrencileri, 15 eksikle yarım bıraktıkları eğitimine dün yeniden başladı. Köye ayrıca 7 yaş altı 15 çocuk için anasınıfı açıldı. Sınıftaki oyuncakları gören minik yürekleri yüzü uzun bir aradan sonra ilk kez güldü.

MİNİKLER İÇİN ANA SINIFI

Katliamın izlerini silmeye çalışan Bilge köylüler, ölen yakınlarının mezarlarını saksı çiçekleriyle süslemeye başladı. Mezarların kenarlarına dışarıdan getirilen çiçekleri dizen köylüler, bir haftadır terapi gören çocuklarını da dün okula gönderdi. Ancak geçen haftaya kadar 40 öğrencinin eğitim gördüğü Bilge Köyü İlkokulu'nda artık 25 öğrenci var. Çünkü katliamı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklananların aileleri köyden ayrıldı. Bu ailelerdeki 14 çocuk da okulu bıraktı. Ayşegül Çelebi isimli 2. sınıf öğrencisi ise katliamda hayatını kaybetti. Ayşegül Çelebi'nin katliam günü olan 4 Mayıs 2009'a kadar okuluna devam ettiği, okul kayıt defterinden de görüldü. Öte yandan yeni başlatılan uygulamayla Bilge Köyü İlkokulu'nun bir sınıfı, köydeki 7 yaş altı 15 çocuk için anasınıfı olarak düzenlendi. Psikiyatristlerin gözetiminde okula başlayan minik öğrencilerin hüzünlü bakışları, oyuncakları görünce gülücüklere dönüştü. Çocuklar bol bol oyun oynadı, resim yaptı. Anaokulu öğrencilerinin eğitimini de komşu köy olan Sultanköy İlköğretim Okulu'nun öğretmeni Arife Demir üstlendi.

ÖNCE TEMİZLİK, SONRA TÖREN
Okul açılmadan önce Sultanköy İlköğretim Okulu'ndan gelen öğrenciler, okulun ve sınıfın temizliğinde Bilge köyü çocuklarına eşlik etti. Camları silen öğrencilere bölgede güvenlik önlemi alan jandarma da yardım etti. Askerler, okulun bahçe duvarlarını onardı. Saat 11.00'de İstiklal Marşı ve 'ant içme' töreninden sonra anaokulu öğrencileriyle ilköğretim okulu öğrencileri, sınıflarına geçti. İlköğretim okulu öğrencilerine de sınıfta yeni defter, kalem, silgi gibi kırtasiye malzemeleri dağıtıldı. Çocuklar bir hafta sonra belki de ilk kez eski yaşamlarına döndü. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nden Osman Çakır da öğrencilerin yanı sıra köylülerin de terapiden geçeceğini ve bir süre bu terapinin devam edeceğini ifade etti. Okuldan ayrılanların yanı sıra yetim kalanların bulunduğunu belirten Osman Çakır, anaokulu öğrencilerinin çizdikleri resimlerde şiddet yerine sevgi, insan, doğa ve kendi köylerini anlatmalarının sevindirici olduğunu kaydetti.