"Sözler iyi niyet göstergesidir"

Salı 12.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009 20:51
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin son dönemde kamuoyunu meşgul eden yanlış anlama ve algılamaların giderilmesine vesile olacağını umduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Azerbaycan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, dost ve kardeş ülke Azerbaycan'a yapacağı çalışma ziyaretinde kendisine Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın eşlik edeceğini belirtti.

Ziyareti sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yapacağı görüşmede ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri kapsamlı bir şekilde görüşme fırsatı bulacağını belirten Erdoğan, Azerbaycan Parlamentosu'nda milletvekillerine hitap ederek, Türkiye'nin dünya ve bölge siyaseti konusundaki düşüncelerini açıkça ortaya koyacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, son dönemde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine yönelik basında çok olumsuz haberler yayımlandığını belirterek, şöyle konuştu:

''Gerek Azerbaycan basınında gerekse Türkiye basınında bu haberler iki ülke halkları arasında birçok sıkıntılara ne yazık ki neden oldu. Bu arada gidip gelen bazı parlamenterlerin yaptığı açıklamalar adeta buna tuz biber oldu. Türkiye'nin kardeş ülke Azerbaycan'ın çıkarlarını nasıl bugüne kadar savunduysa bundan sonra da savunacağı konusunda kimsenin en ufak bir tereddütü şüphesi olamaz, olmamalıdır. Aramızda bir sorun olmadığını defaatle açıklamamıza rağmen bu tür girişimlerde bulunulması da bizleri ciddi manada üzmüştür. Tabii bundan sonraki süreçte de biz bunun bu şekilde devamını istiyoruz. Türkiye ve Azerbaycan arasında ayrıcalıklı ve dostane ilişkiyi zedelemeye matuf bu tür olumsuz kampanyalar karşısında bir kez daha iki ülke ilişkisinin çok güçlü ve kardeşlik kültürüne dayalı olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

Bu çerçevede Azerbaycan ziyaretimin son dönemde kamuoyunu meşgul eden yanlış anlama ve algılamaların giderilmesine de vesile olacağını umuyorum.''

GÖRÜŞMEDE ELE ALINACAK KONULAR
Başbakan Erdoğan, bu konudaki düşüncelerini Aliyev'le telefon görüşmelerinde paylaştığını belirterek, ''Bu ziyaretimizde baş başa görüşmek suretiyle tekrar bunları paylaşacağız. Gerek Türkiye-Azerbaycan gerek Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, tüm bunları bölgeyle ilgili olarak değerlendirme fırsatımız olacak. Kafkasya istikrar ve işbirliği platformunun tekrar ne anlama geldiğini, bu alanda ne gibi adımlar attığımızı, bunları görüşme konuşma fırsatımız olacak'' dedi.

Bu arada enerji konusunda atılan ciddi adımlar olduğuna da işaret eden Erdoğan, ''Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis Erzurum-Şahdeniz... Bunu yanında yine atılacak bazı adımlar var. Tüm bunları yeniden ele alma fırsatımız olacak ve bu düşüncelerimi Azerbaycan ziyaretim sırasında yeniden ele alma fırsatımız olacak'' diye konuştu.

Erdoğan, bu düşüncelerini Azerbaycan ziyareti sırasında Azeri kamuoyuna da güçlü bir şekilde vurgulamayı planladıklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan, bu kapsamda Azeri basınıyla görüşme fırsatlarının olacağını, iki ülkeden medya mensuplarının katılacağı ortak bir basın toplantısı yapacaklarını anlattı.

Bakü ziyaretinin ardından Varşova ve Gdansk şehirlerini kapsayacak 2 günlük bir ziyaret için Polonya'ya gideceğini bildiren Erdoğan, bu ziyaretin hemen ardından da yine bir çalışma ziyareti için Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'in konuğu olarak Soçi'ye gideceğini belirtti.

''SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BURADA BİR İYİ NİYET ORTAYA KOYMUŞTUR''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Kürt meselesi konusunda tarihi fırsatlar olduğu'' yönündeki açıklamasını değerlendirirken, ''Sayın cumhurbaşkanımız burada bir iyi niyet ortaya koymuştur. Herkes de iyi şeylerin gayreti içinde olursa iyi şeyler olur'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklama sonrasında soruları yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Sayın Cumhurbaşkanı (Kürt meselesi konusunda tarihi fırsatlar var) dedi. Acaba Kürt meselesi konusunda Ankara'da yeni açılımlar mı var?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Sorunun muhatabı Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Sayın Cumhurbaşkanımız burada bir iyi niyet ortaya koymuştur, iyi niyet temennisini ortaya koymuştur. Yani Cumhurbaşkanı kötü şeyler olacağını mı söyleseydi? Ne güzel işte... İyi şeyler olacağını söylüyor. Herkes iyi şeyler yapmanın gayreti içinde olursa iyi şeyler olur, ama kötü şeyler olacağı beklentisi içinde olursak o ülkede kötü şeyler olur. Ben de iyi niyetli, iyi şeylerin olmasını temenni ediyorum. Ekonomide söylediğim gibi krizi fırsata dönüştürürseniz başarılı olursunuz, dönüştüremezseniz başarılı olamazsınız. Burada da bu krizi fırsata dönüştürmenin gayreti içinde olacağız. Bu nedir? Bu, sosyal krizdir. Siyasi krize bunu dönüştürme gayreti içinde olanlar var. Bunlara fırsat vermeyeceğiz ve bunun başlangıç sürecinin bu şekilde devamını istemiyoruz. Bunun önünde durmamız lazım. Burada sadece iktidara görev düşmüyor. Burada muhalefete de görev düşüyor. Herkes çıkıp buradan kuru sıkı atacağına (ben ne yapıyorum, ne yapacağım, ne yapmam lazım) bunları söylesin. Devletin kurumları ifadesi burada geçiyor. Devletin oturmuş kurumları var. Bu kurumların kendi aralarında çalışması var ve bu kurumlar şu anda bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Bundan rahatsız olanlar varsa bu rahatsızlıklarının nedenlerini açıklasınlar. Mesele budur.''

1. ORDU KOMUTANLIĞINI ZİYARET
Başbakan Erdoğan, bugün 1. Ordu Komutanlığını ziyaret ettiğini hatırlatılarak, bunun nedeninin sorulması üzerine ''1. Ordu Komutanlığını ziyaret gecikmiş bir ziyaret. Bir İstanbullu olarak kendisinin ataması yapıldığında (inşallah fırsat bulduğumda sizleri ziyaret edeceğim) demiştim. Gecikmiş olan bir nezaket ziyaretidir. Bu ziyaretimizi gerçekleştirdiğimden dolayı memnunum'' diye konuştu.

Erdoğan, ziyaret sırasında İstanbul'un ve Türkiye'nin birçok sorunlarını görüşme fırsatı bulduklarını da dile getirerek, ''Yani herhangi bir farklı beklenti içinde olmaya gerek yok. Samimi bir nezaket ziyaretiydi'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Nabucco Projesi konusunda Türkiye'nin geri adım attığı, taleplerinden vazgeçtiği ve taviz verdiği yolunda haberler çıktığı'' ifade edilerek yöneltilen, ''Bu haberler doğru mu?'' sorusuna ''Nabucco konusunda Türkiye işin başında neredeyse bugün de oradadır. Hiçbir değişiklik söz konusu değildir'' karşılığını verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin doğal gaz tedarikçisi bir ülke değil, transit bir ülke olduğunu ifade ederek, transit ülke olarak üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Türkiye'nin aynı zamanda doğal gaz tüketicisi bir ülke olduğunu da ifade eden Erdoğan, doğal gazı Rusya, Azerbaycan, İran ve Cezayir'den temin ettiğini, kapasite fazlasını ise diğer ülkelere gönderdiklerini bildirdi.

Bu ülkelerden birinin Yunanistan olduğunu kaydeden Erdoğan, İtalya'nın böyle bir talebinin olduğunu, ancak şu anda bunun karşılanamadığını, ikinci bir hat döşendiğinde buna imkan bulunacağını ifade etti.
Erdoğan, Azerbaycan ile fiyat indirimi konusundaki görüşmelerin durumunun sorulması üzerine de görüşmelerin sürdüğünü, bu ziyaret sırasında da bunun ele alınacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Ergenekon soruşturması iddialarında darbe girişimi mektuplarının kendisine de gönderildiğinin yer aldığı, bu konuda neler yaptığı''nı sorması üzerine ''Yargı sürecinde olan konularla ilgili benim bir açıklama yapmam doğru olmaz. Herhangi bir şey de söylemeyeceğim'' diye konuştu.

Basın mensuplarının, ''Gazeteci İsmet Berkan'ın bir yazısında (gazeteci Hasan Cemal ile Başbakan Erdoğan'ın görüşebileceğini) söylediğini, Hasan Cemal'le görüşüp görüşmeyeceğini'' sorması üzerine de Erdoğan, ''Görüşebilirim dedim. Öyle bir kararım yok. Gazete de görüşlerimi yazdı. Ben de okudum, ama herhangi bir ihtiyacım olursa kendisiyle görüşmeyi o zaman arzu ederim. Ancak şu anda öyle bir kararım yok'' dedi.