Alevi ders kitabı hazırlığı son aşamada

Prof. Doğan, komisyonun üzerinde çalıştığı 9 klasör ve yaklaşık 350 sayfadan oluşan tasarının bitmek üzere olduğunu açıkladı

Çarşamba 13.05.2009
Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
İilköretim ve liselerde gelecek yıl okutulması planlanan Alevi ders kitabının hazırlıklarında son aşamaya gelindi. 9 ayrı klasörden ve 350 sayfadan oluşan tasarıda, 4. sınıftan itibaren her yıl için ayrı ayrı hazırlanan bilgiler bulunuyor. Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada "Cem Vakfı ve Alevi İslam Din İşleri Başkanlığı olarak başka vakıflardan da arkadaşları alarak bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon bir tasarı hazırladı. Ders kitapları tasarısı. Birkaç güne kadar zannediyorum bitmiş olacaktır. Sayın Başbakan'dan randevu isteyeceğiz" dedi. Prof. Doğan kitabın nasıl müfredat içine gireceği konusunda ise şunları söylüyor. "Milli Eğitim Bakanlığı'nın tutumuna bağlı. İsterse ayrı olarak okutacaktır. İsterse aynı kitap içinde bir bölüm olarak okutulacaktır. Belki denecektir ki 'Azaltabilir miyiz? 80 sayfa değil de 40 sayfaya indirsek?' Hangi bilgilerin daha öncelikli verilmesi konusunda belki müzakere olacaktır."

KİTABIN KONUSU
İlköğretim ve liselerde okutulmak için hazırlanan tasarı, 9 klasörden oluşuyor ve yaklaşık 350 sayfa. Taslakta 4'den 12'nci sınıfa kadar her bir sınıf için ortalama 70-80 sayfalık bilgiye yer veriliyor. Tasarıda Alevi öğrenciler için din dersleri kitaplarına eklenmesi önerilen konu başlıkları özetle şöyle sıralanıyor: 4. Sınıf: Sünni İslam inancındaki dualarla birlikte Alevilikteki uyku duası ve sabah duası. 5. Sınıf: Cemevini tanıyalım 7. Sınıf: Aleviler ve Kuran. 9. Sınıf: İslam'da ibadet yerleri, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre ve Ahmet Yesevi. 11. Sınıf: İslami bir akım olarak Alevilik-Caferilik.