Bu da araç muayene çetesi

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda sahte araç muayenesi yaptıkları tespit edilen 10 kişi yakalandı. Zanlılar arasında trafik tescil müdürlüğünde çalışan memur da var...

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 11:42
ABONE OL
Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü tarafından 6 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, vergi borcu olan araçlara sahte araç muayenesi yaptırdığı öne sürülen 10 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, Kahramanmaraş'ta sigortacılık yaptığı belirlenen B.T'nin başka illerde faaliyet gösteren sigortacılarla irtibata geçerek, para karşılığı sahte araç muayenesi yaptırdığı iddiası üzerine harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipleri, başta Kahramanmaraş olmak üzere, Adıyaman, İstanbul, Mardin, Mersin ve Hatay'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Emniyet ekiplerinin 3 aylık takip sonrası gerçekleştirdiği operasyonda, B.T, Ö.T, A.S, H.Y, C.O, H.E, M.E, R.O, B.Ş. ve K.M. gözaltına alındı.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramada bir kalaşnikof tüfek, 4 ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait şarjör, bir kuru sıkı tabanca, 16 kalaşnikof mermisi, 8 bilye atar mermi, 45 araç ruhsatı, 59 araç ruhsat fotokopisi, sahte muayene yapımında kullanıldığı bildirilen 3 bilgisayar kasası ve 2 yazıcı ele geçirildi.
Şebeke lideri olduğu öne sürülen B.T'nin diğer illerde bulunan sigortacılarla irtibata geçerek muayenesi yapılmayan araçları tespit edip, sahipleriyle temasa geçtiği, Mardin'de yaşayan C.O'nun evine özel bir sistem kurduğu ve bilgisayar ortamında araç ruhsatları üzerinde oynama yaparak muayene yapılmış gibi gösterdiği öğrenildi. Şebeke üyelerinin ayrıca araç başına 300-500 TL aldıkları bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan, operasyon kapsamında gözaltına alınan B.Ş'nin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğünde sivil memur olarak çalıştığı belirtildi. B.Ş'nin resmi kayıtlara girerek muayenesi yapılmamış araçların listesini çıkarttığı ve şebeke üyelerine verdiği öne sürüldü.

Ayrıca, gerçekleştirilen operasyonda İstanbul'da ele geçirilen kalaşnikof tüfeğin inceleme altına alındığı bilgisine ulaşıldı. Olayın ardından İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yakalanan kişilerin terör örgütü PKK ile bağlantısı olup olmadığını araştırdığı belirtildi.

Emniyette sorgusu tamamlanan 10 kişi, ''suç işleme amacıyla örgüt kurmak'', ''örgüt kapsamında resmi evrakta sahtecilik'' ve ''sahte evrak düzenlemek'' suçundan adliyeye sevk edildi.