81 ‘eğitim yıldızı’na First Lady desteği

First Lady Hayrünnisa Gül’ün önderliğinde hayata geçirilen “81 Yıldız” projesiyle, her ilden seçilen ve maddi güçlükler içinde okumaya çalışan başarılı öğrenciler eğitim desteği alacak. Tıpkı Ankaralı Sultan Sökmen ve Sivaslı Ümmügülsüm gibi

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
K endi eğitimini yarıda bırakan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Türkiye'nin dört bir yanındaki ilköğretim okullarından seçilen başarılı gençlere öncülük ediyor. "Eğitim Her Engeli Aşar" ve "Konuşan Kitap Şenliği"nin ardından başlatılan bu anlamlı projeyle, maddi durumu olmayan, gerek derslerinde gerekse spor gibi sosyal faaliyetlerde göz dolduran öğrencilere, eğitim hayatları boyunca destek sağlanması ve okuldan kopmalarının önlenmesi hedefleniyor.

SABAH ULAŞTI

81 ilden seçilen 81 başarılı öğrenci, 19 Mayıs Salı günü Ankara'da düzenlenecek olan proje tanıtım toplantısına katılacak. Gelecek vaat eden ve First Layd'nin eğitim desteğine hak kazanan öğrencilerden ikisi de Sivas'tan Lise 2'nci sınıfta öğrencisi Ümmügülsüm Demircan ve Ankara'dan 15 yaşındaki Sultan Sekmen... SABAH bu iki öğrenciye ulaştı, hikâyelerini derledi, hayallerini dinledi...

Okulu bırakıyordu Ankara Yıldızı oldu
"Şemdinli'den sonra Şırnak'ta kaymakam olarak görev yapmak istiyorum. Çünkü orada olanları gazetelerden okuyorum ama bunlar taraflı. En objektif kararı orada yaşayarak görebilirim." Bu sözler 15 yaşındaki 9'uncu sınıf öğrencisi Sultan Sekmen'e ait. O da tıpkı Sivaslı Ümmügülsüm gibi 81 Yıldız projesi kapsamında eğitim desteğine hak kazanan gençlerden biri... SABAH'ın okulunda bulup konuştuğu başarılı kızın babası işsiz... 3 kardeşiyle birlikte ilkokul mezunu annesinin gözetiminde etüt disipliniyle ders çalışan Sultan Sökmen, OKS sınavında yüksek puan alarak girdiği Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi'ne, maddi sorunlar nedeniyle devam edemeyecek duruma gelmişti. Sınıfını takdirle geçen, okul tiyatrosunda başrol oynayan, voleybolla uğraşan Sultan'ı önce okul Müdürü Mehmet Emin Ergün okulun yatılı bölümüne aldı ve "Mezun olana kadar ben destekleyeceğim" dedi. Ardından da Sultan, Hayrünnisa Gül'ün başlattığı projeye "Ankara'nın Yıldızı" olarak seçildi. Okulun örnek öğrencilerinden Sultan, Bayan Gül'den gelen habere en çok Çankaya Köşkü'ne çıkacağı için sevinmiş: "Onları ulaşılmaz diye düşünürdüm. Ama benim için dönüm noktası, Şeffaf Oda'da onları izlediğim zaman oldu. Ailesini, yaşamını, çocuklarını, ilişkilerini dinleyince bizim gibi olduklarını anladım."

HAYALİ KAYMAKAMLIK

Sultan'ın bir süre ara verdiği hayallerinde önceliği, ODTÜ Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi okumak alıyor. Önce kaymakam ardından da vali olmak istiyor. Nedenini sorunca ise, "Şemdinli'de, sonra Şırnak'ta görev yapmak istiyorum. Çünkü orada olanları kitaplardan, gazetelerden okuyorum ama bunlar taraflı. En objektif kararı kendim orada yaşayarak verebilirim" diyor. Ailenin en büyük kızı olan Sultan, okulun yatılı bölümüne geçince en çok kardeşlerini artık daha az göreceği için üzülmüş. En küçük kardeşi Berfin için "Ben büyüttüm, ben okutacağım" diyen Sultan, "Kardeşlerimden biri okul birincisi, diğeri de çok başarılı. Onların da geleceğinin garanti altına alınması" diyor.