Açılışta, Reina’ya Ergenekon baskını

Ergenekon kapsamında dün gözaltına alınan Ergin Geldikaya, Reina’nın güvenlik müdürü çıktı. Geldikaya’nın evinde de bomba ve silah bulunduğu iddia edildi

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Oktay Yıldırım'ın ardından ünlülerin eğlence mekanı Reina'nın 2. güvenlik müdürü de gözaltına alındı. Üsküdar'daki gözaltına alınan Ergin Geldikaya'nın evinde el bombaları, silah ve mühimmat bulunduğu iddia edildi. Poyrazköy'de ormanlık arazide ve Çubuklu sahilinde bulunan mühimmatın izini süren İstihbarat ve Terörle Mücadele polisi emekli SAT astsubayı Ergin Geldikaya'yı takibe aldı. Operasyon timleri dün akşam 19.00 sıralarında takibe noktayı koydu. Ergin Geldikaya'nın Üsküdar Selimiye'deki evine giden polis emekli astsubay ile kimliği açıklanmayan bir kadını gözaltına aldı. Evdeki arama çalışmalarına bomba imha uzmanları da katıldı. Ergin Geldikaya'nın evinde el bombaları, çeşitli mühimmat ve tabancalar bulunduğu iddia edildi.

AÇILIŞ GECESİ BASKIN
Geldikaya'nın evinde aramalar sürerken, polis emekli astsubayın güvenlik amiri olarak görev yaptığı sosyetenin ünlü eğlence mekanı olan Ortaköy'deki Reina'yı da bastı. Operasyon tam da Reina'nın açılış gecesine denk geldi. Polis içeride Ergin Geldikaya'nın ofisinde arama yaparken kapıda da güvenlik önlemi aldı. Ancak açılışa gelen müşterilerin içeriye girmesine izin verildi. Polisin geç saatlerde tamamladığı arama çalışmaları sonucunda bir çuval dolusu evraka el konuldu. Ergin Geldikaya Reina'nın gözaltına alınan 2. güvenlik amiri oldu. Daha önce yine özel kuvvetlerden emekli olan astsubay Oktay Yıldırım Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmıştı. Ergenekon operasyonlarının başlangıcı sayılan Ümraniye'deki gecekonduda ele geçirilen bir kasa dolusu el bombasının Oktay Yıldırım'a ait olduğu iddia edilmişti. Oktay Yıldırım, birçok mitingde diğer Ergenekon sanıkları Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile birlikte görüntülenmişti. Ortaköy'de bulunan Reina'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan, daha önce yaptığı açıklamada, Oktay Yıldırım'ı Reina'ya güvenlik amiri olarak çalışmak üzere, emekli paşalar Baha Tüzüner ve Atilla Kurtaran'ın sahibi olduğu İstanbul Güvenlik şirketi tarafından gönderildiğini söylemişti.

YILDIRIM BAĞLANTISI

Ortaköyde bulunan Reina'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan, daha önce yaptığı açıklamada, Oktay Yıldırım'ı Reina'ya güvenlik amiri olarak çalışmak üzere, emekli paşalar Baha Tüzüner ve Atilla Kurtaran'ın sahibi olduğu İstanbul Güvenlik şirketi tarafından gönderildiğini söylemişti.

ESKİ SAT KOMANDOSU
1968 Haymana doğumlu olan Ergin Geldikaya 1986 yılında SAT komandosu oldu. Dalış, paraşüt, yakın dövüş branşlarında eğitmenlik yapan Geldikaya'nın uzun yıllar yurt içi ve dışında görev yaptığı öğrenildi.