Borcu ertelenmedi diye, 15 rehin aldı

Kendini ‘Çilekeş’ diye tanıtan Serkan Sağlam, 20 bin TL kart borcu için pompalı tüfekle bankayı basıp 15 rehin aldı. Polis, 7 saat sonra gazeteci kılığında girip zanlıyı yakaladı

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası dün, Hollywood filmlerini aratmayan bir soygun girişimine sahne oldu. Kar maskesi ve pompalı tüfekle bir banka şubesini basan saldırgan, 15 kişiyi rehin aldı. Serkan Sağlam adlı saldırgan, 7 saat sonra özel harekât timlerinin düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirildi. Saldırganın 20 bin TL kredi kartı borcu olduğu, borcunun ertelenmemesi üzerine de hem soygun hem de protesto amacıyla eylemi gerçekleştirdiği öğrenildi. Kuşadası barlar caddesinde takıldığı öğrenilen ve 'Sarı Atilla' lakabıyla tanınan saldırganın psikolojik tedavi gördüğü ileri sürüldü. İşte dakika dakika, nefes kesen banka baskını:

ÖNCE CAMLARI BOYADI
10.10:
Sabah saatlerinde bankanın şubesine pompalı tüfekle dalan zanlı Serkan Sağlam, önce havaya ateş etti ardından da banka güvenlik görevlisini, başına silah dayayarak kelepçeledi. İçeride bulunan 12 banka çalışanı ile 3 müşteriyi de rehin alıp ellerini bağladı. Zanlı, dışarıdan görünmemesi için bankanın camlarını da boyadı.
10.20:
Polis ekipleri, keskin nişancılar ve özel harekat timleri dakikalar içinde olay yerine intikal etti. Bu sırada içeriden 6 el silah sesi duyuldu.
10.30:
İlçe Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, megafonla "Taleplerinizi bildirin. Kimseye zarar verilsin istemiyoruz. Etrafınız sarıldı" diyerek, teslim ol çağrısı yaptı. Bu arada deniz polisi de güvenlik tedbiri aldı. Saldırgan Sağlam anonslara cevap vermezken, olan yerine seyretmek isteyen meraklı vatandaşlar bankanın önünde toplanınca, 100 metre olan güvenlik şeritdi de 300 metre geriye alındı.

2 REHİNEYİ SALDI
11.15:
Olay yerine Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy ile Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak ve Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen de geldi. Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy ile Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak ve özel tim bölgeye geldi. Emniyet Müdürü Çolak, saldırgana cep telefon numarasını verip "Beni ara derdini anlat" dedi.
11.25:
Zanlı, tansiyonu yükselen, müşterilerden 46 yaşındaki Neriman Çoban'ı elleri arkadan bağlı halde serbest bıraktı.
12.20:
Aynı şekilde tansiyonu yükselen bir diğer müşteri, 48 yaşındaki Ayla Yereyak da, saldırgan tarafından serbest bırakıldı.
13.35:
Serbest bırakılan rehinelerden biri, saldırganın kendisini içeridekilere "Çilekeş" kod adıyla tanıttığını ve elinde pompalı tüfek olduğunu söyledi. Böylece ilk anda iki kişi olduğundan şüphelenilen saldırgan sayısı da netleşmiş oldu.
14.35:
"Teslim ol" çağrıları sonuç vermeyince, İzmir'den gelen, ikna uzmanı arabulucu başkomiser Ali İhsan Bulut, saldırganla görüşmek ve teslim olmaya ikna etmek için içeriye girdi.
14.50:
Başkomiser Bulut bir süre sonra yanında, 2 banka çalışanı rehineyle birlikte dışarı çıktı. Böylece içeride 10 banka çalışanı ve biri de müşteri olmak üzere toplam 11 rehine kaldı.

'TV GÖNDERİN'
16.00:
Gergin bekleyiş ve ikna çağrıları sürerken, saldırgan polisten kendisi için içeriye bir televizyon ve iki de gazeteci istedi. Bu talebi fırsat bilen ve gazeteci yeleği giyip kılık değiştiren iki polis ile arabulucu başkomiser Ali İhsan Bulut da bankaya girdi.
17.10:
Başkomiser Ali İhsan Bulut, konuşma sırasında saldırganın elindeki silahı alarak, zanlı Serkan Sağlam'ı etkisiz hale getirdi.

7 ayda 9 banka soyuldu
27 Mart: Antalya'da bir kişi kuru sıkı tabancayla bir banka şubesinde güvenlik görevlisini yaralayıp kasadaki 9 bin 200 TL'yi alarak kaçtı.
4 Mart:
İstanbul Nişantaşı'ndaki banka şubesine giren maskeli bir kişi, elindeki silahla görevlileri etkisiz hale getirdikten sonra 29 bin TL'yi alıp kaçtı.
23 Şubat:
Diyarbakır'da bir banka şubesine yemek saatinde giren soyguncu, personel öğle yemeğine gittikten sonra saklandığı yerden çıktı ve 100 bin TL parayı alıp kayıplara karıştı.
17 Şubat:
İstanbul 4. Levent'te bulunan HSBC şubesi kar maskeli döner bıçaklı bir kişi tarafından soyuldu. Yaklaşık 20 bin TL'yi alan soyguncu, yaya olarak ara sokaklarda kaçarak kayıplara karıştı.
29 Ocak:
Ankara, Yenimahalle'deki bir bankaya giren silahlı bir kişi, çalışanları etkisiz hale getirdikten sonra veznede bulunan 60 bin TL'yi alarak kaçtı.
17 Kasım:
Adana'da bir bankanın ATM'sinde soygun yapmak isteyen üç kişi güvenlik görevlisi Ekrem Biçer'i (27) kurşun yağmuruna tuttu.