Başkonsolosa zorunlu izin

Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Kıvanç, Almanya'ya ve Almanlara hakaret ettiği iddiasıyla Dışişleri Bakanlığı'nca 11 Mayıs'ta zorunlu izne ayrıldı

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Kıvanç, Almanya'ya ve Almanlara hakaret ettiği iddiasıyla 11 Mayıs'ta acil olarak zorunlu izne ayrıldı. 22 Şubat'ta özel bir sohbet sırasında, Almanların damarında ırkçı kanının aktığını söylediği iddia edilen ve Ankara'nın aylardır koruduğu Kıvanç, Berlin'in girişimleri sonucu zorunlu idari izne ayrıldı. Türk kaynakların, "Bir süre sonra görevine geri dönecek" dediği Kıvanç'ın ne kadar süre ile izne ayrıldığı konusunda bilgi verilmedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda görevli Devlet Bakanı Gernot Erler ise bu konuda Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Federal Meclis üyesi Kristina Köhler'in soru önergesine karşılık yaptığı yazılı açıklamada, Kıvanç'ın Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından 11 Mayıs Pazartesi günü görevden uzaklaştırıldığını bildirdi. Açıklamada, Türkiye ile yapılan görüşmelerde "bu konunun hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının tarafların çıkarına olacağı" konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nden konuya açıklık getirmesini istediği ifade edilen açıklamada, bakanlığın Kıvanç'ın 28 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamasını ve kendisine karşı 22 Şubat'ta yeminli ifade veren 2 kişinin yaptığı açıklamaları da dikkate aldığı kaydedildi.

Kızdıran iddialar
Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Kıvanç'ın, Köln'de bir sanatçının evinde yapılan sohbette 22 Şubat günü söylediği iddia edilen sözler aylarca Ankara-Berlin arasında gerilime neden oldu. Kıvanç'ın, Almanların damarında ırkçı kanı aktığı ve ellerinden gelse Nazi döneminde Yahudilere yaptıkları gibi Türklerin vücutlarına da 'T' damgasını basmak istediklerini söylediği iddiaları gazetelerde yer aldı. Ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.