Dolar bavulunda albay Temizöz izi

Faili meçhullerden tutuklanan albay Temizöz Cizre'de 15 yıl önce, yanında yüklü miktarda dolar bulunduran tüccar Abdülhamit Düdük'ü sorguladı. Düdük ertesi gün ölü bulundu, paralar kayboldu

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Ergenekon tutuklusu albay Cemal Temizöz'üz, 15 yıl önce binbaşı olarak Cizre İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde, Kuzey Irak'tan çok miktarda dolarla yurda giriş yapan Abdülhamit Düdük, gözaltına alındı ve bu kadar çok parayla dolaşmaması için uyarılıp serbest bırakıldı. Olaydan bir gün sonra ise Düdük ölü bulundu, paralar ise kayboldu. Savcılığın belgesinde ise, Düdük'ü öldürdüğü iddia edilen 'Hakim' adlı kişinin, itirafçı Abdülkadir Aygan'ın öne sürdüğü Temizöz yönetimindeki infaz timinde görevli Abdülhakim Güven olabileceği öne sürülüyor.

KUZEY IRAK'TAN GELDİ

Tüccar Abdülhamit Düdük, 16 Temmuz 1994'te Dicle Köprüsü'nde yol kontrolü yapan jandarma tarafından durduruldu. Aynı gün Türkiye'ye Kuzey Irak'tan giriş yaptığı belirlenen ve bavulundan sayılamayacak kadar çok dolar çıkan Düdük, dolarların kendisine ait olduğunu ve Kuzey Irak'ta alacaklarını topladığını söyledi. Ancak jandarma, dolarların sahte ya da kara para olabileceği gerekçesiyle Abdülhamit Düdük'ü Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürdü. O tarihte İlçe Jandarma Komutanı olan Binbaşı Cemal Temizöz de, ifadesi alınan Abdülhamit Düdük'ü, tam miktarı belirlenemeyen dolarla dolaşmasının sakıncalarına dikkat çekip serbest bıraktı. Abdülhamit Düdük, bir gün sonra Gürsu köyü yakınlarındaki köprü altında ölü bulundu. Düdük'ün kim tarafından ve neden öldürüldüğü ile yanında bulunan bir bavul dolusu doların akıbeti ise sır olarak kaldı.

'UYARIP SERBEST BIRAKTIK'
Faili meçhulle ilgili olayı soruşturan DGM Cumhuriyet Savcısı Ünal Haney, 29 Eylül 1994'te binbaşı Cemal Temizöz'den şöyle bilgi talep etti: "Abdülhamit Düdük'ün itirafçı sanıklardan Hâkim ve Berivan tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir. Olayın tanığı un fabrikası sahibi Halit Acar ve Gürsu Köyü Muhtarı gösterildiğinden bu ikisinin ifadesinin alınması, muhtar ve fabrika sahibi başka tanık gösterirse bu kişilerin de isimlerinin bildirilmesi rica olunur." Temizöz de verdiği bilgi yazısında, "Tüccar, bu kadar yüklü miktarda paraları taşımasının sakınca yaratacağı konusunda uyarılıp, dolarların sahte olmadığı ve başka bir suç unsuru bulunmadığından salıverildi. Ölümü hakkında Gürsu köyünden İsa Ergin, Abdullah Bilgiç ve Abdullah Gökalp'ın tanık olarak ifadeleri alınmıştır" dedi.

Cemal Temizöz kimdir?
Cizre'de 1992- 1996 arasında Jandarma İlçe Komutanı olarak görev yapan albay Cemal Temizöz, ardından Diyarbakır İstihbarat Grup Amiri olarak görevlendirildi. Kamil Atak'ın belediye başkanı seçilmesinde Temizöz'ün rolü olduğu bilinirken, 8 kişinin öldürülmesi talimatını vermekle suçlanıyor. Temizöz, Ergenekon soruşturmasının tutuklu şüphelisi tuğgeneral Levent Ersöz ile de 'mesai arkadaşı' olarak biliniyor. İddiaya göre, bazı faili meçhullerin talimatını bölgede görev yaptığı dönemde tuğgeneral Levent Ersöz verirken, bu talimatları Temizöz uyguladı. İsmi, AİHM kararlarında da geçen Cemal Temizöz, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı döneminde de kamu görevlilerinin fişlenmesi belgelerini imzalayan kişi olarak biliniyor.