Gül'den 14 Mayıs jesti

Cumhurbaşkanı Gül, Menderes'i, DP'nin tek başına iktidara gelişinin 49'uncu yıldönümünde öğle yemeğinde ağırladı

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Demokrat Parti'nin (DP) 14 Mayıs 1950'de tek başına iktidara gelişinin 59'uncu yıldönümü dün partililer tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanırken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de DP'nin kurucularından eski Başbakan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'i Çankaya Köşk'ünde yemekte ağırladı. Basına kapalı olarak yapılan yaklaşık 2 saatlik görüşmenin ardından SABAH'a konuşan Menderes, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın 15 gün önce bir yemek daveti oldu. Ona icabet etmek için geldim" dedi. 14 Mayıs'ı "Milli irade bayramı" olarak kabul ettiklerini ve davetin bu tarihe denk gelmesinden memnun olduğunu belirten Menderes, "Kendilerine şükranlarımı ifade ediyorum. Türkiye gündeminde yer alan konuları görüştük" dedi. Gül'le siyaset dışı konuları görüştüklerini anlatan Menderes, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu davetlerini 14 Mayıs tarihine rastlatmak suretiyle de çok büyük bir incelik göstermişlerdir" dedi.

ŞAM ZİYARETİ
Bu arada Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ne çıktıktan sonra ilk resmi konuğu olan Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'a ilk resmi ziyaretine bugün başlayacak. Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte önce Şam ardından da Halep'e yapacağı üç günlük ziyaret sırasında, Esad'a, "Uluslararası topluma entegre ol" mesajı verecek. Gül ayrıca Esad'dan Hizbullah üzerindeki yapıcı etkisini kullanmasını ve Arap dünyasındaki bölünmenin derinleşmemesinin önemini vurgulayacak. Gül Filistin'de, El Fetih ve Hamas arasında uzlaşının sağlanması ve Filistin Devleti'nin kurulması için Arap dünyasının birlik olmasının önemini vurgulayacak.

HALEP ÜNİVERSİTESİ

Gül, Lübnan'daki gelişmeleri de değerlendireceği Esad'dan bir kez daha Suriye-İsrail görüşmelerine yeniden başlanması için 'hazır olduğu' mesajını duymak isteyecek. Ancak üst düzey bir diplomatik kaynak, "Bu Suriye'den çok İsrail'in sorumluluğunda ve Türkiye'nin arabulucuğunda sürdülen görüşmelere geri dönülmesi için top artık İsrail'deki yeni hükümette" dedi. Gül'ün ziyareti sırasında ayrıca İşadamları Forumu'na da katılacak ve Türk yatırımcılara ait işyerlerini ziyaret edecek. Gül tarihi Halep'e yapacağı ziyaretin yanı sıra Halep Üniversitesi'nde bir konuşma yapacak.