Domuz gribi Türkiye'de

ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan bir kişide ''domuz gribi'' virüsü bulunduğu belirlendi.

Cumartesi 16.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009 15:01
ABONE OL
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD'den yola çıkarak Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek için İstanbul'a gelen bir kişide, Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken termal kamera aracılığıyla yüksek ateş tespit edildi.

Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucu bu kişide ''domuz gribi'' virüsü (Influenza A/H1N1) bulunduğu belirlendi.

*DOMUZ GRİBİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu vakanın sonuçlarıyla ilgili bakanlık yetkilileri ve bilim adamlarıyla Holiday In İstanbul Airport Nort Otel'de saat 10.00'da basın toplantısı yaptı.

KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaparken yüksek ateş nedeniyle kontrol altına alındıktan sonra domuz gribi taşıdığı tespit edilen Irak asıllı Amerikan vatandaşının isminin Sarkad Salman Ali olduğu öğrenildi. Sarkad Salman Ali, Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde gözetim altında tutulurken, ailesi de yakından izleniyor.

*DOMUZ GRİBİNDE SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ!

HASEKİ'DE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

ABD'den Irak'a gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen ve domuz gribi tespit edilen bir kişinin kaldırıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde güvenlik önlemleri artırıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasının ardından hastane bahçesi ve enfeksiyon hastalıkları bölümü girişinde sıkı tedbirler alındı. Enfeksiyon bölümüne girişi çıkışlar kontrol altına alınırken, domuz gribi teşhisi konan hastanın bulunduğu yerde bulunan görevliler koruyucu elbiseler giydi.

Polis ekipleri de, enfeksiyon hastalıkları bölümünün çevresine güvenlik şeridi çekti.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DA ÖNLEMLER ARTIRILDI

ABD'den Irak'a gitmek için Türkiye'ye giriş yapan bir yolcuda domuz gribi virüsünün tespit edilmesinin ardından Atatürk Havalimanı'nda önlemler artırıldı.

Atatürk Havalimanı'nda bulunan termal kameralardan yolcuların izlenmesi daha da sıklaştırıldı. Havalimanındaki karantina odası da tadilattan geçirilerek yenilendi. Bu arada, yolcuların yönlendirilen bariyerlerin yüksekliği de dikkatlerden kaçmadı. Domuz gribi virüsünün Türkiye'de de görülmesinin ardından havalimanı ve sağlık görevlileri, çalışmalarını sürdürüyor.

"AYNI UÇAKTAKİ YOLCULAR 112'Yİ ARAYARAK BİLDİRİM YAPMALI"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Vatandaşlarımız rahat olsun, Türkiye'de yayılmış bir virüs yok" diyerek, virüs tespit edilen Amerikalı ile aynı uçakta yolculuk yapanlara 112'yi aramaları çağrısında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü'nü ziyaret eden Bakan Akdağ, domuz virüsü tespit edilen Irak asıllı Amerikan vatandaşıyla aynı uçakla seyahat eden yolcuların 112 numaralı telefonu arayarak bildirim yapmaları çağrısında bulundu. Akdağ, "Aynı uçaktaki yolcuların endişelenmesine gerek yok. Kendilerine koruyucu ilaç verilecektir. Vatandaşlarımız rahat olsun, Türkiye'de yayılmış bir virüs yok. Başkalarına bulaşmadan bu meseleyi ortadan kaldırabiliriz. Başka kişilere bulaşsa bile, şu anda yürüttüğümüz program çok büyük bir yayılım olmadan virüsü küçük alanlarda tutmaya yetecektir" dedi.

Basın mensuplarını, virüs tespit edilen Amerikalı ile aynı uçakla seyahat edip de gelen yolcularla ilgili, onları rahatsız edici haberler yapılmaması konusunda uyaran Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Söz konusu yolcular için olağanüstü bir durum yok. Yolcuların büyük çoğunluğuna ulaşıldı. 96 yolcu burada kalmış. Bunun 80'i üzerindeki kısmına ulaşıldı" diye konuştu.