‘Sorunları, kendimiz konuşup çözeceğiz’

Suriye’ye giderken Kürt açılımı konusunda soruları yanıtlayan Gül, “Kendi sorunlarımızı kendimiz konuşacağız, kendimiz tartışacağız ve kendi inisiyatifimizle nihayete eriştireceğiz” dedi

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Prag dönüşünde, Kürt sorunuyla ilgili "Fırsat bu fırsat, kaçırılmamalı" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şam'a hareketinden önce önemli bir mesaj daha verdi. Gül, "Kendi sorunlarımızı kendimiz konuşacağız, kendimiz tartışacağız ve kendimiz kendi inisiyatifimizle nihayete eriştireceğiz" dedi. Gül bir gazetecinin, "Kürt sorunuyla ilgili 'fırsat bu fırsat, kaçırılmamalı' demiştiniz. Hükümetin de bu konuda adım attığına ilişkin değerlendirmeler yansıyor. Kürtçe köylerin adının geri verilmesi gibi bazı adımları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

İŞADAMI SORDU

"Demek ki çok geniş şekilde, iyi niyetli çalışmalar var Türkiye'de. Ümit ediyorum ki bunların hepsi iyi bir şekilde neticelenir. Çünkü bunlar kendi ülkemizin, kendi sorunlarımızdır. Kendi sorunlarımızı kendimiz konuşacağız, kendimiz tartışacağız ve kendimiz kendi inisiyatifimizle nihayete eriştireceğiz. O açıdan Türkiye açık toplum, bu açık toplum içerisinde gayet canlı tartışmalar söz konusu. Bunlar gayet medeni tartışmalar. İktidar, muhalefet, düşünürler, devletin organları bu konularda ilgili muhakkak ki iyi çalışmalar yapıyorlar." Gül'e heyetinde yer alan bir işadamı da soru yöneltti. Hem Suriye hem de Türk vatandaşı olduğunu söyleyen işadamı, "Şimdiye kadarki küskünlük, dargınlıklarımıza son verdik. Şimdi bu sloganımızı aş ve iş olarak değiştirebilir miyiz?'' dedi. Gül şunları söyledi: "İstisnasız bütün komşularımızla ilişkilerimiz en iyi, güzel şekilde cereyan etmektedir. Bunun neticesinde güven, istikrar ve sevgi söz konusu oluyor. Ve ekonomik işbirliği yükseliyor bunun üzerinde."

'Arapların yapamadığını Türkiye yaptı'

CUMHURBAŞKANI Gül, Şam'da Devlet Başkanı Başar Esad tarafından törenle karşılandı. Gül ve Esad'ın 1.5 saat süren görüşmesinden sonra heyetler arası görüşmeler yapıldı. Esad'ın ortak basın toplantısında Davos'ta Başbakan Erdoğan'ın çıkışını isim vermeden övmesi dikkat çekti. Türkiye'nin Ortadoğu meselelerinde tavrını net şekilde ortaya koyduğunu belirten Esad "Türkiye bu süreçte Arap ve diğer ülkelerin yapamadığını yapmıştır " dedi. Gül de "Suriye, Türkiye için Ortadoğu'ya açılan, Türkiye, Suriye için Avrupa'ya açılan kapıdır"dedi. İki ülke arasında Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Anlaşması imzalandı.