Domuz gribi, ABD'den Türkiye'ye uçakla geldi

İstanbul'a gelen Irak asıllı Amerikalı ile annesinde domuz gribi saptandı. 4 yakını karantinada Uçaktaki 157 yolcunun adresi belirlendi. Sağlık Bakanı Akdağ, "Vatandaşlar rahat olsun" dedi

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
ABD-Amsterdam-İstanbul seferini yapan, içinde 163 yolcunun bulunduğu uçakta domuz gribi tespit edildi. H1N1 kodlu virüsün saptandığı Irak kökenli Amerikan vatandaşı 27 yaşındaki S. S. A. ve 5 kişi olan ailesi, Haseki Hastanesi'nde izole edilerek tedavi altına alındı. Yapılan incelemede annesinde aynı virüse rastlandığı, diğer aile fertlerinde ise virüse rastlanmadığı bildirildi. Diğer 157 yolcunun adresleri belirlendi. Ulaşılanlara 5 gün boyunca koruyucu ilaç verilecek. Gereken tüm önlemleri aldıklarına ilişkin basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Hasta, havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır'' dedi.

HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM

Atatürk Havalimanı'nda 'domuz gribi' tespit edilmesinin ardından, uzmanlar, bürokratlar ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte Holiday Inn İstanbul Airport North Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi tespit edilen hasta ve ailesinin hastanede izole edilerek takip edildiğini söyledi. Akdağ, "Bir salgın planı çerçevesinde bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam. Türkiye'de henüz bir Türk vatandaşına bulaşmış domuz gribinden bahsetmiyoruz. Türkiye'ye yurt dışından gelen bir kişide tespit ettiğimiz virüsten bahsediyoruz" dedi. Aile üyelerinden numune alınarak durumlarının izlendiğini kaydeden Akdağ, uçaktaki 163 yolcunun 96'sının İstanbul'da, diğerlerinin Türkiye'nin başka illerinde bulunduğunu söyledi. Bakan Akdağ, saat 13.00 itibariyle İstanbul'daki 96 yolcudan 80'inden fazlasına ulaşıldığını belirterek, bu yolcuların endişe etmesi için bir sebep olmadığını açıkladı.

BİREY HUKUKU

Bakan Akdağ, yolcuların, hastalığın ortaya çıkabilme süresi itibariyle 21 Mayıs'a kadar izleneceğini de vurguladı. Uçaktaki yolcularla ilgili detay vermeyi doğru bulmadığını belirten Akdağ, "Birey hukukunu korumamız lazım. Bunlar kimdir, bunlara girmemek lazım" dedi. Virüsün yayılmasını durdurmak için hayatı durdurma gibi bir tedbirin dünyanın hiçbir yerinde uygulanmadığını kaydeden Akdağ, "Bu şekilde önlendiğine dair ne dünya tecrübesi ne de uygulama var" dedi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise yolculardan henüz kendilerine ulaşılamayanların 112 telefon hattını arayarak "Ben domuz gribi hastayla aynı uçakta yolculuk yapan kişiyim" şeklinde takendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmasını sağlamaları büyük önem taşımaktadır"denildi.

Hasan AY, Cevdet ÖZDEMİR, Deniz DERİN, Serdar CANİPEK, Zeynel YAMAN - İSTANBUL