"DTP'yi dışladığımız iddiası doğru değil"

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
- Bir de Akın Birdal meselesi var. Komisyon kurdunuz. Kurulmasını teklif eden kişiyi almadınız... Bu nedenle eleştirildiniz.
Akın Birdal yazılı olarak böyle bir komisyon kurulmasını istedi ama ondan önce Ahmet Ersin sözlü olarak dileğini yerine getirdi. Hatta komisyonumuza bu dileği getirmeden önce basına açıklama yaptı ve önce basından öğrendim. Diğer üyeler de olay üzerinde bir inceleme yapılması gerektiğini aşağı yukarı herkes düşünüyordu.

- Birdal'ı neden almadınız komisyona?
Çok sayıda komisyon üyesi bu alt komisyona girmek istedi. 9 kişi girmek isteyip 5 kişilik komisyon kurulacaksa bunu belirlemenin tek yolu vardı o da oylama yöntemi. Başta Ayşe Jale Ağırbaş "Ben Birdal lehine feragat ediyorum" dedi ama Birdal bağırıp çağırarak konuşunca, ortamı gerince Ayşe Hanım yeniden, "Ben de varım" dedi. Ve 6 kişi aday olunca Akın Bey seçilemedi.

- Ahmet Türk'ün eleştirisi çok sertti...
DTP'nin yaklaşımı tamamen farklıydı. Belki de oradaki incelemeyi belli yönlere çekme çabası içindeydiler. Bunu gerçekleştirmek için böyle bir şeyi istediler. Arkasından "DTP dışlanıyor. Bu bize hep yapılıyor. Yurtdışı gezilerine de götürülmüyoruz. Bu demokratik değildir" diye suçladılar ve neredeyse beni hedef gösterdiler. Bana karşı medyada kampanya başlattılar. Güneydoğuda yaptığımız iki incelemede kendisi var. Yurt dışına gittiğimiz ilk inceleme gezisine Akın Birdal'ı davet ettik. Burada bir dışlanma tablosu gözüküyor mu?