'Genel af' düğümü

Kürt sorununun çözümü konusunda atılan adımları 'olumlu' olarak değerlendiren kamuoyu için sorun 'genel af'ta düğümleniyor. Demokratik çözümde birleşen kesimler, afta farklı düşünüyor

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Kürt sorununun çözümü için son 25 yılda paket üstüne paket açıldı. 1993'ün Mart ayı çözüme çok yaklaşıldı. 17 Mart 1993'te Bekaa'da düzenlediği basın toplantısında ateşkes ilan eden Abdullah Öcalan, takım elbiseliydi. Dönemin Başbakanı Demirel'in isteği üzerine Vakko'dan alınıp kendisine gönderilen kravatı takmıştı. Silahların sustuğu bu dönem sadece 3 ay sürdü. Terör örgütünün iki numaralı ismi Şemdin Sakık'ın talimatıyla, Bingöl-Elazığ karayolunda düzenlenen saldırıda terhis olan silahsız 33 erin şehit edilmesiyle, tarihi fırsat kaçırıldı. 1990'lar, parçalı koalisyon dönemleriyle geçti. 2000'lerin başında ivme kazanan AB süreci Kürt sorununun çözümü için ilk adımları beraberinde getirdi. DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti ile başlayan demokratikleşme çabaları, AK Parti iktidarı döneminde dev hamleye dönüştü. Temmuz 2007 seçimiyle DTP Meclis'e girip, grup kurdu. Ama PKK terörü bitmedi. Ancak 9 Mart 2009'a Türkiye yeni bir gündemle uyandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için İran'a giderken uçakta gazetecilere, "Kürt sorununda iyi şeyler olacak" diyerek çözümün ilk sinyalini verdi. Ardından Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın açıklamaları geldi. Devletin zirvesinde "Türkiye halkı ve PKK'lıların dağdan indirilmesi" vurguları ön plana çıktı. Şimdi kamuoyu Gül'ün "tarihi fırsattan neyi kastettiğini, devletin nasıl bir açılım yapacağını" konuşuyor. SABAH, sorunu masaya yatırdı ve çözüm yollarını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, partinin ağır toplarından Dengir mir Mehmet Fırat, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk gibi popüler siyasetçiler, Kürt işadamları, Avrupa'daki parlamenterlerle konuştu. Tartışma "genel afta" düğümlendi.

AKSU: HENÜZ GÜNDEME ALMADIK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, sorunun "demokrasi" içinde çözüleceğini vurgulayarak, atılacak adımlara ilişkin ipuçları verdi: "Sorunun adını bile tam koyamadık, koymaktan kaçındık. Kürt, terör, Güneydoğu sorunu diyoruz. TRT 6 önemli bir adım oldu. Üniversitelerde Kürt dili edebiyatı ile ilgili hazırlıklar yapılıyor. Süreçte Ortadoğu politikalarımız ve yakın ilişkilerimiz etkili. Çözüm için af da tartışılır. Ancak önceliğimiz demokratik adımlar. Henüz affı gündeme almadık."

FIRAT: ÖNCE SİLAHLAR SUSMALI

AK Parti'nin Kürt politikalarının şekillenmesinde etkili olan Adana Milletvekili Dengir Fırat'ın çözüm reçetesi şöyle: "Demokratikleşme ve AB süreci birlikte yürüyor. Silahın terki noktasında da ciddi bir çaba var. Bu durum, poligonda müzakereye benziyor. Gürültü patırtıda konuşulmaz. Önce silahların susması lazım. Kürt sorununda korkunun aşılmasını sağlayan Özal'dı, devamı gelmeli. Kürt Enstitüsü kurulmalı. Kürtçe özel radyo ve televizyon kurulmasına izin verilmeli."

Çözüm yolunda 2 yılda neler oldu?
* 14 Eylül 2007: Cumhurbaşkanı Gül, göreve geldiğinde ilk ziyaret ettiği il Diyarbakır oldu.
* 5 Eylül 2008: Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı olduktan hemen sonra Diyarbakır'a gitti.
* 4 Ekim 2008: Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile temasa geçildi.
* 1 Ocak 2009: Kürtçe kanal TRT 6 yayına girdi.
* 25 Şubat 2009: Türk Silahlı Kuvvetleri, Kürtçe TV'ye destek verdi.
* Ocak 2009: Üniversitelerde Kürtçe bölümü açılması için düğmeye basıldı.
* 9 Mart 2009: Cumhurbaşkanı Gül, İran'a giderken, "Kürt meselesi konusunda iyi şeyler olacak" deyip işaret fişeğini ateşledi.
* 14 Nisan 2009: Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ "Türkiye halkı" kavramını kulandı. Dağdakilerin indirilmesi için mevcut yasal düzenleme sınırları içinde ince ayar çağrısı yaptı.
* 8 Mayıs: Cumhurbaşkanı Gül, Kürt sorunun çözümü için Türkiye'nin önünde "tarihi fırsat" olduğunu açıkladı.
* 10 Mayıs 2009: Başbakan Erdoğan, yeni dönemdeki ilk adımı attı ve Kürtçe olduğu için ismi değiştirilen köylere eski isimlerinin verilebileceğini söyledi.

Birgün: Dağdan inen mafya olur
MERHUM Başbakan Bülent Ecevit'e oğlu gibi yakın olan DSP milletvekili Recai Birgün, "Ecevit, 'Sorun silahla çözülmez' derdi. Ben de öyle düşünüyorum" dedi. Birgün, affın yanlış olduğunu belirtti ve gerekçesini "Yıllarca insan öldürmüşler, Dağdan inince mafya, çete gibi örgütlere katılacaklar. Bölgede görev yapmış güvenlik görevlilerinin durumu ortada" diye anlattı.

Diyarbakır'da 54 STK'dan açıklama
DİYARBAKIR'DA aralarında dernek, sendika ve odaların da bulunduğu 54 Sivil Toplum Örgütü'nün ortak açıklamada, PKK'nın 1 Haziran'a kadar sürdüreceğini açıkladığı çatışmasızlık ortamının barış için bir umut olduğu belirtildi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde konuşan Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Yakup Keskin, sorununun, Türkiye'nin temel sorunu olduğunu belirterek, demokratik ve barışçıl yollarla çözüleceğine inandıklarını söyledi.
Atilla KORKMAZ

Pasaportsuz geçiş babamın hayaliydi
AHMET Özal: "Babam, 'Misak-ı Milli içinde kalan Musul ve Kerkük'te yaşayan bölge halklarının, Türkiye Cumhuriyeti'nin sorumluluğu ve güvencesinde olması gerektiğine inanıyordu. Türkiye-Irak arasında geçişlerin pasaporta gerek kalmadan, kimlik ile yapılmasını istiyordu. Irak ve Suriye gazının Türkiye'den Avrupa'ya taşınmasını hayal ediyordu."