Halep'e giden ilk cumhurbaşkanı

Gül, Suriye gezisi kapsamında eski bir Osmanlı kenti olan ve "Doğu'nun Kraliçesi" Halep'i de ziyaret etti

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kentlerinden biri olan Suriye'nin ikinci büyük merkezi Halep, ilk kez bir Türk cumhurbaşkanını ağırladı. Uzun yıllar terör örgütü PKK sorunu nedeniyle gerginlikle geçen, daha sonra işbirliğiyle şekillenen Türkiye-Suriye ilişkileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ülkenin ikinci büyük şehri Halep'i ziyaretiyle ivme kazandı. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye gezisi kapsamında birçok tarihçinin "Doğu'nun kraliçesi" olarak adlandırdığı, Nâzım Hikmet'in "Üç yaşında Halep'te Paşa torunluğu ettim" mısrasıyla şiirine taşıdığı Halep'i ziyaret etti. Gül, Halep Türk Üniversitesi'nde düzenlenecek bir toplantıda konuşma yapacak. Halep'e daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan da 2 kez ziyarette bulunmuştu. Suriye ile ilişkileri geliştirmek isteyen Türkiye, Cumhurbaşkanı'nın ziyareti öncesinde önemli bir adım atmıştı. TCDD, Mart ayında Halep- Mersin arasında tren seferleri başlatmıştı. Yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında da tren seferlerin başlatılması planlanıyor.

HAVA ŞEHİTLİĞİ

Suriye gezisi kapsamında ilk kez Şam'a uğrayan Gül, tarihi mekânları ziyaret etmek için kent merkezine geldi. Burada Down Sendromlu Çocuklar Eğitim Merkezi'ni ziyarete gelen eşi Hayrünnisa Gül'le buluşan Cumhurbaşkanı, kent merkezindeki ilk ziyaretini Türk Hava Şehitliği'ne yaptı. Şehitliğe çelenk bırakan Gül, Suriye Evkaf Bakanı'yla birlikte tarihi Emevi Camisi'ne geldi. Burada Suriye halkının sevgi gösterileriyle karşılaşan Gül, alkışlar eşliğinde camiye girdi. Yetkililerden bilgi alan Gül, daha sonra Hamidiye çarşısına girdi. Gül, Hicaz Demiryolu istasyon binası ve Süleymaniye külliyesini gezdikten sonra Halep'e geçti. Halep Üniversitesi'nde konferans veren Gül'e öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Gül, akşam yemeği için otelden ayrılırken yüzlerce Halepli otelin önünde toplandı. "Yaşasın Türkiye"sloganları atan Halepliler bir süre konvoyun önünü kapattılar.

Osmanlı dönemi eserleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ikinci gününde eşi Hayrünnisa Gül ile Şam'ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi. Suriye'nin en önemli İslami yapılarından biri olan Emeviye Camisi'ne gelen Gül, cami hakkında yetkililerden bilgi aldı. Gül, caminin avlusunda ve içinde kısa bir gezinti yaptı. Osmanlı döneminde yapılan Hamidiye Çarşısı'nda da kısa bir yürüyüş yapan Gül çifti Suriyelilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bazı Suriyeliler, Gül'e Türkçe "hoş geldiniz'' diye seslendi.

Başbakan Otri ile buluştu
SURİYE'Yİ ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temasları kapsamında Halk Meclisi Başkanı Muhammed Abrash'ı ziyaret etti. Halk Meclisi'ndeki görüşme sonrasında Gül ve beraberindeki heyet Four Seasons oteline geçti. Suriye Başbakanı Naci Otri de otelde Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret etti. Gül, Otri'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le birlikte ağırladı. Gül ve Itri arasındaki sıcak diyalog dikkat çekti. Gül, sabah saatlerinde de Suriye Devlet Başkanı Başar Esad ile birlikte Şam'daki Dedeman Otel'de Türkiye-Suriye İş Forumu'na katıldı. Gül, Türkiye ile Suriye arasında sınırsız bir işbirliği gerçekleştirilebileceğini ve bunun için siyasi iradenin mevcut olduğunu belirterek Türkiye ve Suriye'nin birçok yönden birbirine bağlı olduğunu ve çok sayıda ortak yanı bulunduğunu ifade etti. Suriye Devlet Başkanı Esad da Türkiye ile Suriye'nin stratejik iki ortak olduğunun altını çizerek, her iki ülkenin coğrafi konumları sayesinde hem Avrupa hem de Asya ile güçlü ilişkiler kurmalarının mümkün olduğunu dile getirdi.