'Önlemlerimizi aldık yolculara ilaç veriliyor'

Pazar 17.05.2009
ABONE OL
SAĞLIK Bakanlığı ekibiyle çalışan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan domuz gribi vakası ile ilgili bilgi verdi ve bundan sonra daha dikkatli olmamız gerektiğini vurguladı.
163 yolcunun havalimanına girişte doldurdukları belgelerden telefonları ve yerleri tespit edildi. Ulaşılanlara ilaç başlandı. Hastalığın kuluçka süresi 2-7 gün. 14'ünde bindiklerine göre 21 Mayıs önemli bir tarih. Bugün ilaç başlanılanlar 5 gün boyunca koruyucu amaçlı ilaç kullanacaklar. Şu anda herhangi bir kişide bulgu çıkacak mı diye bekliyoruz.
Uçağın havalandırma sistemi kapalı bir havalandırma sistemidir. Dolayısıyla herkes risk altındadır. Dünya Sağlık Örgütü, hasta kişinin üç sıra önünde ve arkasında oturanlara ilaç başlanmalı dense de biz uçaktaki herkese ilaç başlanmasına karar verdik.
Bu kişileri 7 gün boyunca bulundukları yerde izleyeceğiz. Bu süre içinde aktiviteleri kısıtlanmayacak. Bu hastalık suçiçeği, kızamık gibi her temas edene bulaşmaz.
Bu kişilere bilgilendirme formları gönderdik. O kişilerden tek 112'yi aramalarını istiyoruz. 112'deki arkadaşlara gerekli talimatlar verildi.
163 yolcudan İstanbul'daki 96 kişiden 80'i yabancı turist ve bunlar evlere dağılmıyorlar. Konaklama tesislerinde kaldıklarından bunlara ulaşmamız çok daha kolay oldu.
Bu kişiye Amerika'da doktor ateşi olduğunu söylüyor. 'Eğer şikayetlerin geçmezse mutlaka doktora başvur' diyor. Uçağa binmesine izin veriyor. Amerika'da bizim kadar sıkı önlemler yok.
Hastalığın önemsenmesi çok önemli. Koruyucu önlemlere dikkat edilmeli. En önemli sorun insandan insana bulaşması.