Cumhuriyet Mitingi sona erdi

Başkent tam iki yıl sonra yeniden Cumhuriyet mitingine ev sahipliği yaptı. ADD'nin öncülüğünde, bazı sivil toplum kuruluşlarının desteklediği "Cumhuriyet Mitingi" Anıtkabir ziyaretiyle sona erdi.

Mitingin ikinci durağı olan Anıtkabir'de, kalabalıktan sık sık hükümeti ve Ergenekon soruşturmasını protesto eden sloganlar yükseldi. Anıtkabir merdivenlerinde, vatandaşlar hep bir ağızdan 10. yıl marşını söyledi.

ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr Sina Akşin, mitingin Ergenekon soruşturmasına bir tepki olduğunu söyledi. Akşin şöyle konuştu:

"Miting çok iyi gidiyor. Birçokları sandı ki bu Ergenekon meselesinden korktuk, vazgeçtik. Atatürk devrimi lüks değildir, bir hoşluk değildir. Bu bir hayat meselesi. Türklüğün bu topraklarda yaşayabilmesi için Atatürk devrimlerine ihtiyaç var. Biz bunu yaşatmaya çalışıyoruz. ÇYDD ve Emekli Subaylar Derneği'nin katılmama kararını saygıyla karşılıyorum. Atatürk devrimleri sapasağlam ayaktadır. Biz ortaçağa, şeriata dönemeyiz. Atatürk devrimi 'bir daha Sevr olmasın, böyle dayatmalar olmasın' diye yapıldı."

Tandoğan'daki mitinge katılanlar, Anıtkabir'de Büyük Önder Atatürk'ü ziyaret ettikten sonra dağıldılar.
BİZE ULAŞIN