Yazık oldu Mardin'e...

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
- Katliam Güneydoğu sorununu ve eğitimsizliği yeniden tartışmaya açtı. Sizce bu olay her iki açıdan da değerlendirmeye alınabilir mi?
Kesinlikle hayır. Mardin'i ve çevresini etkileyecek bir olay değil. Bir terör saldırısı olduğuna ilişkin hiçbir iz yok. O olay orada oldu diye başka yerlerde sorunların yaşanabileceğini söyleyemeyiz. Arazi meselesi nedeniyle aynı ailenin içinde çatışmaların olduğunu biliyoruz. Bu Doğu'da da Batı'da da oluyor. Sıkıntı bu kadar çok ölünün olması olayın vahametini artırıyor. Dolayısıyla bunu Mardin'i ya da Güneydoğu'yu tümüyle etkileyen büyük bir olay olarak göstermek son derece yanlış.

- Sizce bu olay Mardin'in imajını bozdu mu gerçekten?
Bakın. Mardin'e yazık oluyor. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Bu haberlerin veriliş biçimi dolayısıyla kent çok yara aldı. Mardinliler çok üzülüyor bu duruma. Bir çok tur rezarvasyonunun iptal edilmesi orada yaşayan insanlara yapılacak en büyük kötülüktür. Mardin değişik inançtan, değişik kökenden insanların barış içerisinde yaşadığı, hiçbir şekilde terörün giremediği, bu kadar yıldır olağan yaşamlarını sürdürdükleri kavgasız gürültüsüz bir kent. Ve bu kentin gelişmesini önleyecek söylentilerin yayınlaması bunun sonucunda turizmin olumsuz etkilenmesi doğru olmaz.