81 başarılı çocuğun ikinci annesi oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, dün "81 İlden 81 Yıldız" projesini Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle başlattı

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Eğitimini yarıda bırakmasına karşın Çankaya Köşkü'ne çıkana kadar 3 çocuğunun okul hayatına ayrı bir önem veren Hayrünnisa Gül, bu defa 81 ilden seçilen 81 yıldız öğrencinin annesi oldu. Bayan Gül himayesine aldığı maddi durumu kötü, sporda ve eğitimlerinde başarılı ortaöğretim öğrencilerine okul hayatları boyunca destek olma sözü verdi. Gül'ün öncülüğünde başlatılan proje "81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi''nde seçilmiş öğrenciler yer aldı. Çankaya Köşkü'nde dün yapılan törende konuşan Bayan Gül, "Beni, anneniz olarak kabul edin. Çünkü ben hepinizi evladım gibi görüyorum. Her birinizin hangi şartlarda neler başardığınızı biliyor, sizlerle gurur duyuyorum" dedi. Bayan Gül'ün başlattığı "81 İlden 81 Yıldız Projesi"ne seçilenler üniversite hayatlarının sonuna kadar desteklenecek. Çocukların eğitimi için verilen destek hayırseverlerin katılımıyla kalıcı ve kurumsal hale getirilecek. Bayan Gül, öğrencilere yapılacak miktarı açıklamazken "O da bize kalsın" ifadesini kullandı. 81 yıldız adına konuşma yapan Sultan Sekmen, Bayan Gül'e istediği yanıtı verdi:

'ARTIK İKİ ANNEM VAR'
"Dört kardeşiz, 2 oda bir salon sobalı bir evde herkesin televizyon izlediği odada ders çalışıyorduk. İyi bir dersaneye gidemedim. Zaman zaman 'Doğuştan kaybettim' diye düşünür çok üzülürdüm. Okulu bırakıp hayata kısa yoldan atılmayı düşünmüştüm, önce müdürüm destek oldu sonra siz. Buraya gelene kadar inanamadım. Benim bundan sonra iki annem var; biri beni doğuran büyüten annem diğeri de beni hiç tanımamasına rağmen benim gibi gençleri düşünen, eğitimleri için çırpınan, geleceğimi düşünen annem. Teşekkürler Hayrünnisa annem...'' Bu sözler hem salondakilerin hem de Bayan Gül'ün de gözlerinin dolmasına neden oldu. İşte 81 yıldızın kaleme döktükleri hikâyeleri: Siirt'ten voleybolda il birinciliği bulunan Basra Karabaş: Hayalim Neslihan olmak. Voleybol oynadıkça büyüyor bu yoldaki hayallerim. Ve söz veriyorum kendi kendime her oynayışımda. Zirve olacağım diyorum. Neslihan olacağım, Natalie olacağım, Özlem olacağım....

ÜNLÜLER DE KATILDI
Konya'dan görme engelli olmasına karşın satrançta birinciliği bulunan Emre Öz: Son zamanlarda icat edilen sesli telefonlardan benim de olmasını isterdim. Teknolojinin ilerlemesiyle gözümde kök hücre naklinin yapılması benim en büyük hayalim. Kilis'ten il satranç birincisi olan Ökkeş Alasırt: Ailem Adana'da ben yatılı okuyorum. Umarım yapacağınız maddi desteklerle eğitimimi yarıda bırakıp memleketime geri dönmemi önlersiniz. Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve eşi Reyhan İsen'in yanı sıra Galatasaraylı Servet Çetin ve Fenerbahçeli Emre Belözoğlu'nun da aralarında bulunduğu bir grup sporcu, bazı işadamları, gazeteciler ve davetliler katıldı. Bakanlar Kurulu öncesindeki toplantıya kabine üyelerinin katılmaması dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ayrılan koltuk da boş kaldı.

"SAYLAN'A ÜZÜLDÜM"
Hayrünnisa Gül, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın vefatını sabah saatlerinde öğrendiğini belirterek, "Gerçekten çok üzüldüm. Halk sağlığı, cüzam, eğitim gibi konularda gerçekten takdire şayan çalışmaları oldu'' diye konuştu.

FİRST LADY'NİN GÖZLERİ DOLDU
Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende Ankara'yı temsil eden Sultan Sekmen, "Benim bugüne kadar bir annem vardı, artık iki annem oldu" sözleriyle Hayrünnisa Gül'ü duygulandırdı. 81 yıldızın bazısı ailesinin maddi sorunları nedeniyle okulu bırakma aşamasına gelmişti, kimi ise bir an önce hayata atılmak için gün sayıyordu. Seçilen 81 öğrenci, duygularını Hayrünnisa Gül'e yazdıkları bir mektupla da aktardı. O mektuplar kitapçık haline getirildi.