İstanbul'da 5 cami kundaklandı

İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki 5 camide çıkan yangın hasara yol açtı.

Salı 19.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009 17:26
ABONE OL
Tuzla Aydınlı Mahallesi Atatürk Caddesi'ndeki Yıldız Camisi'nin imam odasında henüz belirlemeyen bir nedenle yangın çıktı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürülen yangında, bazı camlarının da kırıldığı görülen camide maddi hasar meydana geldi.

İsmini vermek istemeyen imam, yangın sırasında caminin hemen arka bölümündeki evinde bulunduğu sırada bir patlama sesi duyduğunu, daha sonra içeri girdiğinde her taraftan duman çıktığını ve durumu itfaiyeye bildirdiğini anlattı.

Bu arada Pendik Kurtköy Güllübağlar Mahallesi'ndeki Gül Cami ile Şıhlı Mahallesi Fatih Camisi'nde de çıkan yangınlar, itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü. Yangında, camilerde hasar meydana geldiği öğrenildi.

Bu arada, itfaiye yetkilileri, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda 2 ayrı camide daha yangın çıktığını ve müdahale edilerek söndürüldüğünü bildirdi.

İtfaiye ve polis ekiplerinin, sabah saatlerinden itibaren öğle saatlerine kadar çıkan ve söndürülen 5 yangınla ilgili başlattığı soruşturma sürüyor. Camilerdeki yangının kundaklama sonucu çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor.

İstanbul'un Anadolu yakasında 8-17 Aralık 2008 tarihlerinde hırsızlık yaptığı 13 camide yangın çıkaran bir kişi, 23 Aralık 2008 tarihinde yakalanmıştı.

ANADOLU YAKASINDAKİ CAMİ KUNDAKLAMALARINA İLİŞKİN 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul'un Anadolu yakasında Kuran kursu ve 5 caminin kundaklanmasına ilişkin olarak 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Anadolu yakasındaki kundaklama olaylarına ilişkin olarak F.K. adlı bir şüpheliyi gözaltına aldı. Şahsın daha öncede kundaklama olaylarına karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Kundaklama olaylarına ilişkin başlatılan geniş soruşturma ise sürüyor.