Hukukçular: Köşk de Sincan da hata yaptı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kayıp trilyon” davasında Gül ile ilgili kovuşturma açmaması kararını iptal eden Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, hukukçular arasında tartışma başlattı

Çarşamba 20.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "kayıp trilyon" davasıyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verdiği "kovuşturma yapılmasına yer olmadığına'' ilişkin kararını, eski Yargıtay üyesi Cahit Nalbantoğlu'nun şikâyeti üzerine iptal etmesi ve Köşk'ün de bu iptali eleştiren açıklama yapması hukukçular arasında tartışma başlattı. Hukukçulara göre, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi de, bu kararı eleştiren Köşk de "hata" yaptı. Hukukçuların görüşleri şöyle:

CUMHURBAŞKANI ÜST MAKAM

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk: İtiraz üzerine alınan karar kesindir. Ancak Ankara Başsavcılığı'nın yazılı emir yoluyla kararın bozulmasını isteyebileceği için süreç henüz sonuçlanmadı. Cumhurbaşkanlığı'nın açıklama yapmış olması bana göre yanlış bir uygulama. Cumhurbaşkanlığı üst bir makamdır.
Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: Gül, göreviyle ilgili olmayan kişisel suçları nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı görevi devam ettiği sürece yargılanamaz. Cumhurbaşkanı, ancak vatana ihanet suçundan yargılanabilir.
Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak: Cumhurbaşkanının dokunulmazlığı milletvekiline göre daha fazladır. Bu konuda anayasada açık bir hüküm bulunmuyor, buna da ihtiyaç duyulmadığı için böyle bir düzenlemeye gidilmemiş. Karar yazılı emir yoluyla Yargıtay'a götürülürse yanlışlık düzelir.