YÜREĞİMİZİ SIKIŞTIRAN ACI

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL
TÜRKAN Saylan'ın naaşı yaklaşık iki saat kadar sonra Teşvikiye Camisi'ne getirildi. Burada törene katılan ve Saylan'ın cenazesini omuzlayan CHP lideri Deniz Baykal, Saylan'ın yaşamı boyunca insanlığın acılarını azaltmaya, ilerlemesini ve gelişmesini sağlamaya adadığını söyledi. Baykal, kendisini insanlığa, topluma, gençlere, eğitime ve sağlığa adamış bir insanın, her toplumun iftiharı olduğunu ve öyle de olması gerektiğini vurgulayarak, "Fakat yaşamının son döneminde çektiği acılar ve ıstıraplar, ne yazık ki hepimizi derinden üzen, yaralayan bir durum oluşturmuştur. Bunu kesinlikle hak etmiyordu'' dedi. Saylan'ın hastalığında çektiği acılardan daha büyük bir acı çekmek zorunda kaldığını kaydeden Baykal şöyle dedi: "İnsan hayatının kaçınılmaz acılarının dışında, ona çektirilen ızdıraplar, yaşatılan acılar... İşte o yüreğimizi çok sıkıştırıyor.''

BAŞBUĞ: ANMAK BORCUMUZ

Saat 17.00'deki cenaze namazına yaklaşık iki saat kala avlu tıkabasa doldu. Her çelenk ve her ünlü sima alkışlarla karşılanırken en çok alkışı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çelengi aldı. Cenaze törenine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun da katıldı. TSK'nın çelenginde, Saylan'ın çok sevdiği bilinen papatyaların kullanıldığı görüldü. Öte yandan Genelkurmay Karargâhı'ndaki panelde Saylan anıldı. Panelin sunucusu Albay Murat Aygün "Atatürk'ün görmek istediği çağdaş Türk kadınını temsil eden Türkan Saylan'ı, yapmış olduğu hizmetleri saygıyla anıyoruz" dedi. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da "TSK olarak kayıp addediyoruz. Onu anmamızı bir borç olarak görüyoruz" diye konuştu.

"ÖDÜLÜNÜ ALLAH'TAN ALACAK"

Cenaze namazını kıldıran eski Beyoğlu Müftüsü İhsan Özkes de "Burada üç çeyrek asırlık ulu bir çınar yatıyor. Misyoner, kafir gibi yakıştırmalardan çok rahatsızdı. Bu yakıştırmalara yapanlar hiç olmazsa ölüye saygı göstersinler. Umarız hizmet bayrağını devralacak nice Türkan Saylan'lar çıkacaktır. İnanıyoruz ki Türkan Saylan hanımefendi ödülünü Allah'tan alacaktır" dedi. Namazın ardından insan seli bu kez Zincirlikuyu Mezarlığı'na aktı. 500 metre büyüklüğünde bayrak açan kalabalık "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganlarıyla yürüdü. Saylan gözyaşları, dualar, sloganlar eşliğinde toprağa verildi.