Bakan Çubukçu: Öğrenci andı kaldırılsın demedim

Nimet Çubukçu, ilköğretimde 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözüyle biten öğrenci andına ilişkin çıkan tartışmalara açıklık getirdi: Bir görüş oluşturmadım

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ilköğretim okullarında okunan andın kaldırılması görüşünü kendisinin ifade etmediğini sadece 'Tartışılabilir' dediğini vurguladı. Çubukçu dün Meclis'te gazetecilerin 'Andın kaldırılması söz konusu mu?' sorusu üzerine yaptığı açıklamada, katıldığı bir TV programında bir üniversite öğrencisinin bu konunun tartışılabileceğine ilişkin fikrini dile getirdiğini belirtti. Bakan Çubukçu, "Bu görüşü ben ifade etmedim, 'katılıyorum' demedim. Sadece 'tartışılabilir' dedim. Böyle bir şeyi şu anda açıklıyor olmam da tartışma kültüründe nerede olduğumuzu ortaya koyuyor. Ben bir görüş oluşturduğum zaman, zaten görüşüm olarak paylaşırım. Ben bir görüş oluşturmadım'' diye konuştu.

TÜRKAN SAYLAN ELEŞTİRİSİ
Öteyandan, Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda CHP Milletvekili Nur Serter, Bakan Çubukçu'yu, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın vefatında sessiz kalmakla eleştirdi. Çubukçu ise 19 Mayıs törenlerine katıldığı için cenazeye gidemediğini, aileye taziye ilettiğini söyledi, "Türkiye'de kız çocuklarının okula gitmesi adına yaptığı mücadeleden dolayı kendisini rahmetle andığımızı söyledim" yanıtı verdi. Serter yeni üniversiteler açılmasını eleştirirken Çubukçu, tepkinin şahsına yönelik sert üslupla dile getirildiğini söyledi. Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam da "Beğenirsiniz, beğenmezsiniz!" diye araya girince Serter "Siz beni paylayamazsınız, azarlayamazsınız" diyerek salonu terk etti. Komisyonda Konya'da Karatay ve Mevlana, Mersin'de Toros, İstanbul'da Medipol, Kayseri'de Nuh Naci Yazgan adıyla 5 vakıf üniversitesi öngören kanun tasarısı kabul edildi.

ÖSS belgeleri postalanıyor
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak adaylara sınava giriş ve kimlik belgeleri postalanmaya başlandı. ÖSS 14 Haziran, YDS 21 Haziran'da yapılacak. ÖSS'ye 1 milyon 349 bin 782 aday girecek. Bu adaylardan 32 bin 45'i YDS'ye katılacak. Adayların sınava girerken yanlarında bulundurmaları gereken özel kâğıda basılmış belgelerde, adayların sınava girecekleri merkez, bina ve salon bilgileri ile fotoğrafları yer alıyor. Öte yandan YÖK Genel Kurulu, 2009- 2010 akademiz yılı öğrenci kontenjanlarının 28 Mayıs'taki toplantıda belirlenmesini kararlaştırdı.