Merkel, AB'de Türkiye'yi istemiyor

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Franz Müntefering, Başbakan Merkel'in Türkiye'nin AB üyeliğini hiçbir şekilde istemediğini söyledi. Aralarında Avrupa Parlamentosu SPD Milletvekili Ballmann ve Türk kökenli AP milletvekili adayı Hıdır Karademir'in de bulunduğu bir heyetle Avrupa SABAH'ı ziyaret eden Müntefering, Türkiye'nin zaten Gümrük Birliği anlaşması ile AB'nin imtiyazlı ortağı durumunda bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB'ye üyeliği hakkındaki tutumunuzda koalisyonla birlikte bir değişiklik oldu mu?
SPD en başından bu yana Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda istikrarlı bir çizgi izliyor. Görüşlerimizde herhangi bir değişiklik olmadı. Müzakerelerin hedefi tam üyeliktir.

Merkel'in Sarkozy ile hareket etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz
Merkel, Türkiye'nin AB üyeliğine başından bu yana karşı çıkıyor. O konuda aslında çok açık bir karşı duruş sergiliyor. Şunu bilmek lazım, Merkel Türkiye'yi hiçbir şekilde AB üyesi olarak görmek istemiyor. Şartlar gereği müzakerelerin sürdürülmesine karşı çıkamıyor ama her şekilde bunun sonundan üyelik çıkmasını engellemek istiyor.

Almanya'daki göçmen potansiyeli yaşama yeterince yansıyor mu?
Göçmen ailelere ulaşmak için her modele açığız, yeter ki ailelerin okullarla irtibatını sağlayabilelim. Türk aileler çocukları için her fedakarlığı yapmaya hazırlar. Çocuklarının toplumda iyi bir yer edinmesi için var güçleriyle çalışıyorlar. Benim babamın kuşağında da bu anlayış vardı, ama artan refahla birlikte Alman toplumu bu azmini geride bıraktı.

?