Türkiye'nin üyeliğinden dönüş yok...

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye'nin AB üyeliğinden geriye dönüşün söz konusu olamayacağını söyledi. Özdemir, Avrupa SABAH'ı ziyaret etti.

Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliği aleyhindeki ağız birliğine karşı Yeşiller'in duruşu nedir?
- Aslında boşuna kürek çekiyorlar demek çok yanlış olmaz. Çünkü Türkiye'nin AB'ye üye olmasında ve müzakere sürecinde belirleyici olan Merkel ve Sarkozy'nin sözleri değil, Avrupa Konseyi'nin daha önceden almış olduğu kararladır. Hedefi tam üyelik olan anlaşmalardan geriye dönüş olmaz. Türkiye kararlılığını ve reformlarını hızla sürdürdüğü sürece gelinecek nokta tam üyelik olur.

Hıristiyan Birlik Partileri'nde genelde yabancılar ve özelde ise Türkler hakkında özellikle CDU'lu Federal İçişleri Bakanı Schaeuble'nin başı çektiği bir gelişmeler gözleniyor. Değişen ne?
- Yıllardır sert göçmen politikasıyla tanınan CDU, Schaeuble'nin, bizim yıllardır üzerinde durduğumuz çok kültürlülük noktasına gelmesiyle değişmeye başladı. Göçmen politikalarında kendi ezberlerini bozan açılımlar yapmaya çalışıyorlar, ancak yine de gel gitler yaşıyorlar. Hatta iyi niyetli düşünürsek Schaeuble, Alman halkını yabancılara alıştırmaya çalışıyor bile diyebiliriz.

Yeşiller'in çifte vatandaşlıkta opsiyon modelinin kaldırılması için verdiği önergede koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin tutumu sizce ne olacak?
-
Muhafazakâr CDU ile CSU'nun tutumu zaten belli. Ama SPD isterse hem çifte vatandaşlığın önü açılır hem de opsiyon modelinin kalkar.