Hukuk ataşeleri geliyor

Deniz Feneri soruşturması nedeniyle Almanya ile sorun yaşayan Adalet Bakanlığı bu tür uluslararası yazışmalardaki sıkıntıları ortadan kaldırmak üzere hukuk ataşelikleri kuracak

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Yurtdışına kaçırılan paraların geri getirilmesi, suçluların iadesi ve Avrupa İnsanlar Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açılan tazminat davalarında yaşanan zorluklardan bunalan Adalet Bakanlığı 'devrim' niteliğinde bir çalışma için düğmeye bastı. Bakanlık, terör ve karapara suçlarıyla etkin mücadele için 'hukuk ataşelikleri' kurulması için harekete geçti. Edinilen bilgiye göre, 'Hukuk ataşesi' unvanını taşıyacak kişiler hâkim ve savcılar arasından seçilecek. Elçilik ve konsolosluklar bünyesinde istihdam edilecek personel, ilk etapta hukuki yazışmaların en fazla yapıldığı ülkeler olan Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, Hollanda, ABD ve İsviçre'ye gönderilecek. Son olarak Deniz Feneri soruşturması sırasında Alman makamları ile yaşanan yazışma sorunu gibi sorunları önlemek üzere 2010'dan itibaren "Hukuk Ataşesi" unvanı taşıyan özel hâkim ve savcılar devreye sokulacak. Diplomat ve hukukçu kimliğini bir arada taşıyan ateşelerin süreçleri hızlandıracağını kaydeden yetkililer, "Sanayileşmiş ülkelerin hepsinin diplomatik misyonlarında hukuk işlerine bakan özel personel var. Bu kişiler suçluların iadesi, karapara ile mücadele ve yurtdışına çıkan vatandaşların karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak için çalışır. Bizim ataşelerimizin de Türkiye'nin menfaatlerinin savunulmasında yeni birimin büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

AİHM'DEKİ DAVALAR

Bakanlığı harekete geçmeye zorlayan bir diğer önemli sorun da AİHM'deki yüklü tazminat davaları oldu. Son yıllarda ödenen tazminat bedellerinin ciddi rakamlara ulaşması Türkiye'nin hem imajını hem de maliyesini olumsuz yönde etkiliyor. Bakanlık kaynakları, savunmalarda yaşanan sıkıntılardan ötürü ciddi tazminatların ödendiğine dikkat çekerek, "Dışişleri personeli birçok işle uğraştığı için, bu tür davalara vakit ayrılamıyordu. Hukukçu diplomatların atanması sorunu ciddi anlamda çözecektir" değerlendirmesini yaptı.

'SAVCILAR HIZLI OLSUN'
Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek, Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili "Savcılar Türkiye'de, zaman zaman tenkit konusu oluyor ama ceza muhakemesinin yeni felsefesine göre bu soruşturmayı olabildiğince mükemmel yapmak mecburiyetindedirler" dedi. Çiçek, eksik belge olması halinde mahkemenin iddianameyi kabul etmeyebileceğine dikkat çekti. ANKARA

TOPTAN: İSTİFA RAHATLATIR
Meclis Başkanı Köksal Toptan, CNN Türk'te yaptığı açıklamada Başbakan Yardımcı Bülent Arınç'ın RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın başkanlık görevini bırakmasına ilişkin girişimini olumlu bulduğunu söyledi. Toptan, "Akman'ın görevden ayrılması RTÜK ve kendisini rahatlatır diye düşünüyorum. RTÜK'ü de, parlamentoyu da, kendisini de rahatlatır" dedi.

'FENER DAVASI AÇILSIN'
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Almanya'da açılan Deniz Feneri e.V davasının Türkiye'de de açılmasını istedi. Suçun Türkiye'de işlendiğini savunan Kart, "Sanıkların Türkiye'de yeniden yargılanması yasal bir zorunluluktur. Cumhuriyet savcılıklarının şimdiye kadar resen bu soruşturma sürecini başlatmaları gerekirken; şirketlerin içinin boşaltılmasına göz yumulması, hukuki ve siyasi skandaldır" dedi.