'Faşizan yaklaşım'a muhalefet tepkisi

Başbakan Erdoğan'ın sözlerine CHP'den "Türkiye'yi faşistlikle suçlamak doğru değil" MHP'den ise "tartışılan konuyu gizlemeye çalışıyor" yanıtı geldi

Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
BAŞBAKAN Erdoğan'ın, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden, "mayınlı arazilerin temizlenmesi" tasarısına karşı çıkan muhalefet partilerine yanıt verirken söylediği, "Yıllarda farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Bu aslında faşizan yaklaşımın sonucuydu" sözlerine tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, "Başbakan'ın sözleri kabil değil. Türkiye'yi faşistlikle suçlamak doğru değildir. Düşünmeden konuşmuş" dedi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da Erdoğan'ı tartışılan konuyu gizlemeye çalışmakla suçlayarak, "Mayın temizleme tasarısıyla İsrailli bir firmaya sınır boyunda 49 yıllığına yerleşme izni veriyor. Genelkurmay'ın görüşüne katılıyoruz. NATO'ya bağlı NAMSA şirketinin temizlemesi daha doğru olur" diye konuştu.

ZMO: TASARIYI GERİ ÇEKİN

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ise "AKP işi bir İsrail firmasına vermek için yasa çıkarmaya çalışıyor. Benim askerim Suriye sınırındaki mayınları temizleyemeyecekse ben 500 bin askeri niye besliyorum. Askere mayınlı araziyi temizlemek için para vermeyen hükümet bir yandan da askeri suçluyor'' dedi. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) da hazırladığı raporda mayınların temizlenmesi için gerekli finansmanın temin edilip, söz konusu arazinin yöre halkına tarımsal üretim için tahsis edilmesini istedi. Tasarının geri çekilmesini isteyen ZMO, bu bölge için harcanacak 100 milyon dolarlık mayın temizleme finansmanının 5 yıl içinde geri döneceğine işaret ettiği raporunda, geri dönüş hızının yıllık 20 milyon dolarlık net tarımsal gelir bazında hesaplanması gerektiğine dikkat çekildi.