Alevler değil, duman öldürdü: 8 ölü

Hastanenin zemin katında başlayan yangın kısa sürede söndürülürken, duman binayı sardı. Yoğun bakımdaki 8 hasta elektrik kesilmesi ve dumandan zehirlenerek öldü

Çarşamba 27.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 27.05.2009
ABONE OL
Bursa'nın en büyük hastanelerinden biri olan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde dün sabaha karşı çıkan yangında 3'ü kadın 8 kişi hayatını kaybetti. 5 katlı hastanenin ikinci zemin katındaki Radyoloji Bölümü'nde elektrik kontağından çıktığı öne sürülen yangın kısa sürede söndürülürken, duman havalandırma boşluğundan tüm binayı sardı. En üst kattaki erişkin yoğun bakım ünitesi ve 4. kattaki yeni doğan yoğun bakım ünitesi dumandan en fazla etkilenen bölümlerdi. Ölenlerden 8'inin de erişkin yoğun bakım servisinde tedavi gören hastalar olduğu, hastaların yoğun dumandan etkilendikleri öne sürüldü.
KABLOLARA SIÇRADI

Günde ortalama 800 hastanın tedavi gördüğü ve 2001'de hizmete giren Yıldırım ilçesindeki Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde, gece saat 02.00 sıralarında ikinci zemin kattaki radyoloji odasında yangın çıktı. Radyoloji servisinde elektrik kontağından çıktığı öne sürülen yangın kısa sürede plastik sandalyelere ve kablolara sıçradı. 2 dakika içinde olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Ancak duman havalandırma boşluğundan tüm binaya yayıldı.

SEVK EDİLİRKEN ÖLDÜ

Tam bir can pazarının yaşandığı hastanede dumandan en çok 4'üncü kattaki yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve 5'inci kattaki erişkin yoğun bakım ünitesi etkilendi. Hastanenin 5'inci katındaki erişkin yoğun bakım ünitesinde kalan 16 kişiden 8'i hayatını kaybetti. Ölenlerden 7'sinin hastanede, birinin ise başka bir hastaneye sevk edildiği sırada hastane bahçesinde öldüğü öğrenildi. Ölenlerin isimleri şöyle: Gülbey Şahin (80), Hakkı Özdoğan (44), İnciser Bulut (68), İsmail Uysal, Muhlis Karaağaç (79), Fatma Yalçındağ (74), İbrahim Turgut (63) ve Aliye Aktop.

POLİS CAMLARI KIRDI

Hasta yakınları ve hastane görevlileri hastaları tahliye etmek için seferber oldu. Hastaneye yakın olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler de hastaneye sevk edildi. Polislerin yardımıyla hastane içinde tedavi görenler yataklarıyla birlikte bahçeye çıkarıldı. Sağlık Müdürlüğü kentte buluna tüm ambulansları Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne sevk etti. Polisler 5 katlı hastanenin üst katındaki camları kırarak dumanın çıkmasını sağladı. 4'üncü katta yeni doğan bebeklerinin bulunduğu servisten küvezdeki bazı bebekler öncelikle sevk edildi. Bazı bebekler annelerinin kucağında hastaneyi terk etti. Hastane personeli ile polislerin bir kısmı da yoğun dumandan etkilendi.

BAHÇEDE TAHLİYE PANİĞİ

Hastanenin bahçesinde ise can pazarı yaşandı. Yaşadığı panik nedeniyle erken doğum sancıları başlayan bir kadın doğumevine sevk edildi. Camlar açılıp duman binadan tamamen çıkınca 320 civarında hasta ve yakını yeniden servislerine alındı. Bu sırada bir hasta yakını, yangın söndürme tüplerinin boş olduğunu öne sürdü. Ancak yangın çıktığı sırada elektrik kesintisi yaşandığı ve jeneratörün geç devreye girdiği, yoğun bakım servisinde yaşam destek ünitesine bağlı yaşayan hastaların bu nedenle öldüğü öne sürüldü.

Yangından kurtuldu Hira Nur'u doğurdu
YANGINDAN kurtarılan 24 yaşındaki 9 aylık hamile Nesrin Arslan kaldırıldığı Zübeyde Hanım Doğumevi'nde sabah saatlerinde bir kız bebek dünyaya getirdi. 2 kilo 920 gram ağırlığında doğan bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Gece sancıları tutunca eşi Hüseyin Arslan'la birlikte hastaneye gittiklerini, klinikte beklerken etrafını aniden dumanların sardığını anlatan Nesrin Arslan, "İtfaiye ekipleri, beni ve birkaç kadını aşağı indirdi. Gerçekten çok korktum ama yavruma kavuştuğum için mutluyum'' dedi. Baba Hüseyin Arslan da yaşadıklarını, "Duman etrafı kaplayınca elektrikler kesildi. Pencereleri açmak istedik ama kolları olmadığı için başaramadık. Yangın merdivenine açılan kapı kilitliydi. Sert cisimlerle kapıyı zorlayarak açtık. Eşimi ve doğmamış bebeğimi kaybetmekten çok korktum" diye anlattı. Çift, bebeklerine "Hira Nur'' adını verdi.

10 KİŞİLİK EKİP İNCELİYOR
Bursa Valisi Şahabettin Harput dün saat 04.00 sıralarında hastaneye gelerek bilgi aldı. Vali çıkışta, "44 hasta 10 farklı hastaneye kaldırıldı. Ağır vaka durumundaki hastalarımızdan 3'ü bayan 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Diğer hastaların merak edilecek bir durumu yok" dedi. Sağlık Bakanlığı müfettişleri dahil 10 kişilik ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

'Akıllı bina' deniyordu
DÖNEMİN Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından 2002'de açılışı gerçekleştirilen Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi, fiziki koşullarıyla Sağlık Bakanlığı'nın en modern hastanelerinden biri olarak gösteriliyordu. Uluslararası standartlara uygunluğu, dış cephesinin tamamının cam olması, iç yüzeyin mermerle kaplı oluşu ve iki kişilik odalara sahip olması nedeniyle, "Akıllı bina" olarak adlandırılan Şevket Yılmaz Hastanesi'nde, randevu da internet üzerinden alınabiliyor.

'Yoğun bakım ünitesi çıkışa yakın olmalı'
BURSA'DA yaşanan, 8 hastanın ölümüyle sonuçlanan hastane faciası, olası bir yangın durumunda özellikle yoğun bakım ünitelerinin tahliyesi konusundaki eksikliği gözler önüne serdi. Vakıf Gureba Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turan Aslan da, "Yoğun bakım, zemin katta, çıkışa yakın yerde bulunmalı. Maalesef birçok hastanede böyle değil" dedi. Aslan, hastanelerde acil bir durumda kolay tahliye edilebilmesi açısından yoğun bakım servisinin bulunduğu yerin çok önemli olduğunu söyledi. Hastanelerinde elektriklerin kesilmesi ya da jeneratörün devre dışı kalması halinde, güç kaynağı olan UPS desteğiyle yoğun bakım ünitelerine enerji sağlandığını anlatan Aslan şöyle konuştu:

'BİZDE ZEMİN KATTA' "
Yangın sonucu elektrik sistemi devredışı kalınca, UPS devreye giriyor. Yoğun bakıma enerji sağlanıyor. Ancak tahliye durumunda asansörlere de UPS cihazları ile enerji sağlanması gerek. Birçok hastanede bu yok. Bu nedenle yoğun bakım ünitesi tahliye kolaylığı açısından çıkışa yakın olmalı. Yoğun bakımın üst katlarda bulunması sakıncalı. Bunu düşünerek biz yoğun bakım ünitesini çıkışa 20 metre mesafeye koyduk."

DAKİKA DAKİKA FACİA
* Saat 02:15: Bodrum kattan dumanlar yükselmeye başladı. İtfaiyeye haber verildi.
* Saat 02.17: İlk itfaiye aracı hastaneye ulaştı. Bu sırada hastane polisi telsizden anons ederek, "Hastanede yangın çıktı. Küçük çaplı bir yangın. 110 gerekli müdahaleyi yapıyor" dedi.
* Saat 02.30: Hastaneye 5 dakika mesafede olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli tüm polisler hastaneye ulaştı.
* Saat 02.45: Polisler hastane camlarını kırarak dumanı çıkarmaya başladı.
* Saat 03.00: İtfaiye bodrum katta aşırı ısınan jeneratörün patlamaması için müdahale etti. Vatandaşlar ve hasta yakınları hastaneye ulaştı.
* Saat 03.20: Durumu ağır olan hastalar dışındakilerin tahliyesi tamamlandı.
* Saat 03.30: Bina içindeki tüm hastalar tahliye edildi. Aynı saatte 112 ve özel hastanelere ait ambulanslar Şevket Yılmaz Hastanesi'ne gönderildi.
* Saat 03.35: Durumu ağır hastalar diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmeye başladı. Sevk sırasında Başhekim Çelik, hastaneye geldi.
* Saat 04.00: Bursa Valisi Şahabettin Harput, hastaneye gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bina içinde inceleme yapan Vali Harput, yangının bu saat itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını söyledi.
* Saat 04.45: Hastane önünde açıklama yapan Vali Harput, çıkan yangın neticesinde 8 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.
* Saat: 05.00: Havanın aydınlanmasıyla birlikte bahçede bekletilen hastalar yeniden binaya alınmaya başladı.
* Saat 08.30: Helikopterle Bursa'ya gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hastanede incelemelerde bulundu.