ABD'den gelen 2 Türk'te daha domuz gribi çıktı

ABD'den gelen iki Türk vatandaşına daha domuz gribi teşhisi konuldu. Yetkililer, ikisi de 31 Mayıs'ta İstanbul'a gelen bu kişilerle birlikte yolculuk edenleri kontrole çağırdı

Çarşamba 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı, ABD'den Türkiye'ye gelen iki Türk vatandaşında daha domuz gribi tespit edildiğini açıkladı. Böylece Türkiye'de domuz gribi taşıyanların sayısı 7 oldu. Bu kişilerin tamamı ABD'den geldi. Sağlık Bakanlığı dün yazılı açıklamayla domuz gribiyle ilgili gelişmeleri duyurdu. Açıklamaya göre, Türkiye'ye 31 Mayıs Pazar günü ABD'nin New York kentinden gelen iki Türk vatandaşında yüksek ateş, kas ve eklem ağrısı, burun akıntısı gibi şikâyetler görülünce yapılan tetkiklerde domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildi. İki Türk, hastanede izole edilerek gözlem altına alındı. Biri Paris üzerinden yurda gelen bu iki kişinin de sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Bakanlık, bu kişilerin tarih ve sefer sayılı uçaklarını vererek, aynı uçaklarla gelen yolcuların takiplerini yaptırmak üzere 112 Acil Servis'i aramalarını istedi. Söz konusu uçaklar şöyle: n30 Mayıs 2009 tarihinde New York'tan yerel saatle 16.30'da hareket edip 31 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul'a inen Delta Hava Yolları DL 072 sefer sayılı New York-İstanbul uçağı.
31 Mayıs 2009'da Paris'ten yerel saatle 10.26'da hareket eden Air France AFR 1590 sefer sayılı uçak. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi: "Ülkemizde bugüne kadar 7 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Tüm vakalar ABD'den gelen kişilerdir. Ülkemizde kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir.'' Bakanlık medyadan da kişilerin kimlik bilgileri ve tedavi gördükleri hastanelerin adının saklı tutulmasını istedi.

WHO: 6. AŞAMAYA YAKLAŞILIYOR
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, telekonferans yöntemiyle yaptığı açıklamada, WHO'nun hastalık alarm düzeyiyle ilgili olarak, şu anda 5. aşamada olunduğunu, ancak 6. aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi. Fukuda hastalığın 64 ülkede 18 bin 965 kişiyi etkilediğini ve 117 kişinin ölümüne neden olduğunu ifade etti.