İki uçak var, ilkine binip geleceğim...

Atlantik'e düşen uçaktaki sanatçı ve hoca Ceren Necipoğlu, öğrencilerinin mezuniyetine yetişmek için acele etti. Onları arayıp, "Fransa'ya iki uçak var ilkine binip geleceğim" dedi

Çarşamba 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Brezilya'nın Rio de Janerio kentinden Paris'e giderken Atlantik Okyanusu'na düşen uçaktaki tek Türk yolcu, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp Bölüm Başkanı ve arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu'ydu. Necipoğlu'nun öğrencilerinin mezuniyetine yetişmek için acele edip ilk kalkan uçağa bindiği ortaya çıktı. Necipoğlu, uçağa binmeden önce öğrencilerini arayıp, Fransa'ya iki uçağın olduğunu ve ilk uçağa bineceğini söyledi. 37 yaşındaki sanatçının kayıp uçakta olduğu haberi üzerine okulunda matem havası yaşanırken şoka giren 3 küçük öğrencisi tedavi altına alındı. '

HEPİMİZİ ÇOK ÜZDÜ'

Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Yaşar Hoşcan, onun yeri doldurulamayacak bir dost ve sanatçı olduğunu belirterek, "Ceren hoca, bizim için vazgeçilmez bir insan. Arp sanatında dünyaca değerli bir insan" dedi. Sanatçının odasını yalnızca SABAH'a açan Prof. Dr. Hoşcan, "Çok değerli bir sanatçıyı kaybettik. O herşeyiyle gönüllerimizde yaşayacak" diye konuştu. Konservatuvarda birlikte çalıştığı sanatçı öğretim görevlilerinden Burak Tüzün de, Necipoğlu'nun vazgeçilmez bir insan ve dost olduğunu ifade ederek, "İnanılacak gibi değil. Öğrencileri için programını yarıda bırakıp Türkiye'ye geri dönüyordu. Öğrencilerine çok değer verirdi. Hepimizi çok üzdü" dedi.

ÜÇ DİL BİLEN DEĞERLİ SANATÇI
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli de üniversitedeki basın toplantısında, "Bizleri derin üzüntüye soktu. Ceren üç lisan bilen çok değerli bir sanatçıydı. Üniversitemiz çok önemli bir sanatçısını, çok önemli bir öğretim elemanını kaybetti. Bir sanatçı diyorum, çünkü gerçekten sadece devlet konservatuvarı değil, Türkiye'de arp sanatında yetişmiş ender gençlerimizden biri" dedi.

ARP DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Necipoğlu, uçağa binmeden 2 saat önce ögrencileriyle telefonda görüştü. Öğrencileri, "Hocamız, cep telefonundan bizi aradı. Mezuniyete yetişmek istediğini söyledi. Fransa'ya 2 uçak olduğunu ve bunlardan önce kalkanına bineceğini anlattı. Çok üzgünüz" dediler. Necipoğlu'nun ders verdiği 3 küçük öğrencisi İlayda, Emel ve Elif'in şoka girdikleri ve doktor gözetiminde sakinleştirildikleri öğrenildi. Üç öğrenci de mezuniyet öncesi son sınavlarına hazırlanırken, oluşturulan sınav komisyonunda Fatma Ceren Necipoğlu da yer alacaktı. Arp Sanatı Derneği'nden yapılan açıklamada ise Necipoğlu'nun konserlerini tamamladıktan sonra hayranı olduğu Andrew Lawrance King'i dinlemek için o gün olası iki Paris aktarmalı Türkiye seferinden daha geç saatte kalkan uçağı seçtiği kaydedildi.