5 ilde baskın: 20 gözaltı

Perşembe 04.06.2009 15:18
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 19:57
ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da bazı kişilerin ev ve işyerlerinde arama yapıldı.

Alınan bilgiye göre, Ankara Merkez Komutanlığı tarafından albay Muharrem Nuri A.'nın evi arandı. Soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'de dahil olmak üzere 5 ilde 40 adrese yapılan baskında 20 kişi gözaltına alındı.

Yapılan aramaların tamamlandığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında GATA'da görevli 3 sivil memurun da gözaltına alındığı öğrenilirken soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Albay Levent Göktaş'ın eski avukatı olduğu iddia edilen Avukat Serdar Ö.'nün ise arandığı öğrenildi.

ASKERİ MAHKEMEDE YARGILANAN KADIN GÖZALTINA ALINDI

İzmir Foça'daki Deniz Kuvvetleri'ne bağlı tesislere ses kayıt cihazıyla girmek isterken yakalanan ve askeri mahkemede yargılanan sivil memur kadın, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ''Ergenekon Soruşturması''nı yürüten Cumhuriyet Savcısı'ndan gelen talimat üzerine D.B. adlı kadını Bayraklı'daki evinde gözaltına aldı.

Çınarlı'daki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen kadının, işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderileceği bildirildi.

D.B, Deniz Kuvvetleri'nde sivil memur olarak çalıştığı Foça'daki askeri tesislere servis minibüsüyle girerken yapılan aramada, ses kayıt cihazıyla yakalanmıştı. D.B, kendisine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdüğü askeri personel Z.B. hakkında Foça Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu, kanıt toplamak için de ses kayıt cihazını getirdiğini söylemişti. Cihazda bazı kişilere ait ses kayıtları bulunurken, askeri mahkemeye çıkarılan D.B. tutuklanmış ve 42 gün cezaevinde kaldıktan sonra avukatının itirazı sonucu serbest bırakılmıştı.

D.B. hakkında ''emre itaatsizlikte ısrar'', ''müteaddit kişiler arası konuşmaları izinsiz olarak kayda alma'', ''madde-i mahsusa tayin suretiyle amire hakaret etme'' suçlarından dava açılmış, ayrıca yürütülen idari soruşturma kapsamında açığa alınmıştı.

YALOVA'NIN ARMUTLU İLÇESİNDE BİR EVDE ARAMA YAPILDI
Ergenekon soruşturması kapsamında, Yalova'nın Armutlu ilçesinde bir evde arama yapıldığı bildirildi.

Yalova Valisi Mehmet Ersoy, gazetecilerin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili soruları üzerine, Armutlu'da bir evde arama yapıldığını söyledi.

Yalova'da soruşturma kapsamında kimsenin gözaltına alınmadığını belirten Ersoy, ''Sadece Armutlu ilçemizde bir evde arama gerçekleştirildi. Bütün olay, bu kadar'' dedi.

Vali Ersoy, arama yapılan ev hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.