'Medyum çözer mi' tartışması

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın İzmir'de bir medyuma giderek Münevver Karabulut cinayeti hakkında danıştığı iddiası, "Medyum cinayet çözer mi?" tartışmasını da başlattı. Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah iddiaları yalanlarken, medyum Belgin Kostak, iddiaların doğru olduğunda ısrar edince ifadesine başvuruldu. Kişisel Gelişim Uzmanı Esin Uzel de, CIA, MOSSAD ve Rus istihbaratı FSB'nin medyumlarla çalıştığını örneklerle anlattı. Kendisine de geçmişte cinayet masası dedektiflerinin başvurduğunu ileri süren Uzel, "Dedektifler, 'Esin hanım hipnozla bu cinayeti çözelim' diyordu. Birkaç kez yaptım ama sonra eşim izin vermedi. Medyumlar falcı değildir. Birinin eşyasına sinmiş bilgiden, her türlü ipucuna ulaşılabilirler. Zamanında biz de böyle deneyler yapıyorduk, tanımadığımız bir kişiye ait evde hangi renk halı var, onu bile biliyorduk'' diye konuştu. Medyum Mustafa Kılıç da, medyumların cinayetleri çözebileceğini savunanlardan: "Münevver olayını inceledim. İşin doruğundayım. Cem, çalışmalarıma göre Fransa'da. Bulduğum zaman polise bildireceğim. Cem 2 peruk kullanıyor.'' Türkiye'nin ilk ruhsatlı medyumu Niyazi Şentürk ise medyumların cinayetleri aydınlatamayacağını belirterek, "Geleceği bilsem Loto'yu bulurdum" dedi.

'CIA, KADDAFİ'NİN YERİNİ SORDU'
Kişisel Gelişim Uzmanı Esin Uzel'in iddiasına göre ABD'nin istihbarat birimi CIA'nın medyumlarına başvurduğu olaylar şunlar: n1986'da Libya bombardımanından önce Kaddafi'nin yeri. n1994'te Kuzey Kore'de Plütonyum depolarının bulunduğu yer.
1978 yılında İtalya'da, Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılan eski Başbakan Aldo Moro'nun nerede saklandığı. nAfrika'da düşen Sovyet Tu-95 bombardıman uçağının yeri.