Sivas'ta büyük yolsuzluk operasyonu

Sivas'ın Kangal ilçesindeki EÜAŞ Genel Müdürlüğü Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğüne ve Demir Export Kangal Kömür İşletmesine yönelik, jandarma tarafından operasyon düzenlendi.

Perşembe 04.06.2009 09:25
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 15:52
ABONE OL
Sivas'ın Kangal ilçesindeki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğü'ne ve Demir Export Kangal Kömür İşletmesi'ne yönelik jandarmanın düzenlediği operasyonda aralarında işletmelerin yöneticilerinin de bulunduğu 20-25 kişi gözaltına alındı.

Sivas İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı çok sayıda ekibin, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kangal ilçesindeki EÜAŞ Genel Müdürlüğü Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğüne ve 6 kilometre ilerideki Demir Export Kangal Kömür Sahaları İşletmesi'ne yönelik gerçekleştirdiği operasyon kapsamında işletmelerde sürdürülen arama ve diğer çalışmalar tamamlandı.

Çok sayıda evrak, bilgisayar kayıtları ve çeşitli malzemelere incelenmek üzere el koyan jandarma timleri buradaki çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgeden ayrılmaya başladı.

Operasyonda savcılığın talimatıyla aralarında Kangal Termik Santralı İşletme Müdürü A.S.Ü. ile Demir Export işletme yöneticisi N.İ'nin de bulunduğu 10'u kamu görevlisi 20- 25 kişi gözaltına alındı. Zanlıların sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Sivas'a götürüldüğü öğrenildi.

''Büyük Enerji Operasyonu'' olarak nitelendirilen soruşturma kapsamında, yıllardır ihalesiz ve usulsüz milyonlarca ton kömürün ilgili işletmeye verildiği, yolsuzluk miktarının yüz milyonlarca dolar olduğu iddia ediliyor. Yıllardır bu usulle devletin büyük miktarda zarara uğratıldığı öne sürülüyor.

Yaklaşık 480 kişinin çalıştığı Kangal Termik Santralı'nın 3 ayrı ünitesinin bulunduğu, bu ünitelerden her birinde elektrik üretimi için saatte 300 ton kömür kullanıldığı kaydediliyor. Ünitelerden birinin yaklaşık 1 yıldır, diğerinin ise son 1 aydır bakımda olduğu, işletmenin şu an sadece bir ünitesinin üretim yaptığı belirtildi.

Kangal Termik Santralı için Demirexport işletmesinden temin edilen ve alımında usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen kömürün kalorisinin düşük olduğu, bu yönde de araştırmaların yapıldığı iddia ediliyor. Öte yandan, her iki işletmede de üretimin devam ettiği, işçilerin çalışmalarını sürdürdüğü gözlendi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ: ORADA İHALESİZ HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sivas'ın Kangal ilçesindeki ''büyük enerji'' operasyonuyla ilgili, ''Orada ihalesiz herhangi bir işlemin yapılabilmesi mümkün değil'' dedi.

Yıldız, TBMM'de gazetecilerin, Kangal ilçesindeki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü Kangal Termik Santralı İşletme Müdürlüğüne ve Demir Export Kangal Kömür İşletmesine yönelik jandarmanın düzenlediği operasyonla ilgili sorularını yanıtladı. Yıldız, bunun bir operasyon değil, 8-10 kişiyle ilgili bilgi almak oluğunu söyledi. Bu konuda tavırlarının son derece net olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle dedi:

''Bu, 20 yıl önce, 1989 yılında yapılmış bir anlaşma. Anlaşma 2009 yılının ekim ayında bitecek. Ben 'ihalesiz' ibarelerini duydum. Oradan ihalesiz mal alınabileceğini düşünemiyorum. Ancak varsa böyle bir durum ortaya çıkmalı. Orada ihalesiz herhangi bir işlemin yapılabilmesi mümkün değil. 'Bana aslını öğrenin' talimatını verdim. Doğru teşhis koymamız lazım. Ne bu ithamı hak etmeyenlere haksızlık yapalım ne de ortada sıkıntı varsa bu örtbas edilmiş olsun. İnceledikten sonra kamuoyu ile konuyu paylaşacağız.''