Akman'ın mal varlığına tedbir

Cuma 05.06.2009 16:11
Güncelleme: Cuma 05.06.2009 19:11
ABONE OL
Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile soruşturmada adları geçen 18 kişinin mal varlıklarına tedbir
konuldu.

Bu kişiler arasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman ve Zekeriya Karaman da bulunuyor.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma'' kapsamında adları geçen kişilerin mal varlıklarına tedbir konulması için harekete geçti.
Bu çerçevede, Almanya'da bulunan Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmada adları geçen ve aralarında Akman ve Karaman'ın da bulunduğu kişilerin mal varlığına Ankara Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile tedbir konuldu.

El koyma kapsamında, bu kişilerin şirketlerdeki payları, taşınmaz malları ve araçları bulunuyor. Soruşturma kapsamında adı geçen toplam 18 kişinin ortağı oldukları şirketlerde sermaye azaltma yoluna giderek mal varlığını kaçırdıkları iddia edilmişti. Yetkililer, ''Alınan bu tedbir kararı ile şirketlerin bu şekilde boşaltılmasının önüne geçilmiş olacağını'' söylediler.
Tüm Türkiye genelinde uygulanacak olan karar Tapu Sicil Genel Müdürlüğü, Trafik Tescil Müdürlükleri ile Ticaret Sicil Memurlukları yerine getirecek.

"KENDİSİNİ EN İYİ ŞEKİLDE SAVUNACAKTIR"

Başbakan Erdoğan, RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın mal varlığına tedbir konulmasıyla ilgili olarak," Sayın Akman'ı ben savunamam. RTÜK Başkanı kendisini en güzel şekilde savunacaktır." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moldova dönüşü Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin Ankara Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Zahit Akman'ın mal varlığına el konulması ile ilgili ne düşündüğü şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Süreç devam ediyor. Sayın Akman'ı ben savunamam. RTÜK Başkanı kendisini en güzel şekilde savunacaktır"

Erdoğan gazeteciklerin diğer sorularını ise yanıtlamadı.