"Köşk'te bazı şeyler hâlâ oturmamış"

Cuma 05.06.2009
ABONE OL
Bu kadar ülkeye turistik seyahat için gitmiyoruz. Özellikle gelişmiş ülkelerden Türkiye'ye ne kazandırabiliriz diye bakıyoruz. Geçenlerde Slovenya, Portekiz, Brezilya devlet başkanları burada idi. Yakında Singapur'dan misafirimiz gelecek. Mükemmeliyetçi bir yapım olduğu için yemin ediyorum çok zorlanıyoruz. Şikayet gibi olmasın (Köşk'te) bazı şeyler oturmamış. Hem gelen misafir için, hem de gideceğimiz ülke için hazırlıklarımız oluyor. Daha iyi ağırlanmaları, bilgi alışverişi önemli. Son olarak Suriye'de müthiş bir ilgi vardı. Bir Anadolu şehrinde gibiydik. Ziyaretin geri dönüşleri başladı. Birçok firmanın sorunu çözüldü. Cezaevinden serbest bırakılanlar oldu. Geçenlerde Amerika'dan misafirimiz geldi. Kadın sorunları ile ilgiydi. Türkiye'nin Kosova, Afrika, Afganistan'daki bağlarını kıskanıyorlar.
Kızım çekingendir. Yurtdışına gönderdim. "Kızım gideceksin, ayaklarının üzerinde duracaksın" dedim. Çocuklarım aynı ülkeye gitseler bile ayrı ayrı gönderirim. Başka insanları, başka kültürleri tanısınlar. Bu da eğitimle olur. Kadın da erkek de eğitilmeli, ikisi birlikte olmalı.
Ben çok kitap okurum. En son Elif Şafak'ın "Aşk" kitabını okudum. Çok beğendim. Hakkını vermek lazım. İnceleme ürünü. Baktım Abdullah Bey de benden sonra alıp epey okumuş. Kübra da okuyor.
Aynı anda birden çok kitap okurum. Başucum yığılıdır. Ben genç kızken gece saat 3'te 4'te koynumda kitaplarla uyuya kalırmışım. Annem yakalarmış, yakınırdı. Şimdi Elif Şafak'ın Bit Palas'ını ve Benazir Butto'yu okuyorum. Butto, aileden politikacı. İnsan ne yaşadı diye merak ediyor.
Bizim kitaplarımızı sayamam. Kayseri'deki evde de Abdullah Bey'in gençlik kitapları var. Ayrıca ülke kitapları koleksiyonumuz da oldu. İleride Kayseri'de Abdullah Bey adına kütüphanenin olması lazım.
ABD'ye her seyahatimizde Barnes and Noble'a gitmek bizim için vazgeçilmezdir. Bu tür yerler insanları daha çok okumaya teşvik ediyor. Kahve kokusu ile kitap okumak Abdullah Bey'in de benim de vazgeçilmezimiz.