Son dalga albaylara

Beş ildeki baskınlarda 11'i muvazzaf olmak üzere 16 subay toplam 20 kişi gözaltına alındı Operasyonun, Poyrazköy'deki mühimmatlar ve GATA'ya yatan sanıklarla ilgili olduğu öğrenildi

Perşembe 05.06.2009
Güncelleme: Cuma 05.06.2009
ABONE OL
Ergenekon soruşturması kapsamında dün 13. dalga operasyonu yapıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla ve İzmit Gölcük'te 40 ayrı adrese yapılan operasyonda, 11'i muvazzaf 16 subay toplam 20 kişi gözaltına alındı. Ankara'da alınan subaylardan ikisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli hâkim albay M.N.A. ve albay D.S. olduğu belirtildi. Bu iki albayın evlerinde de arama yapıldı. Diğer 9 subay arasında ise 6 albay, 1 yarbay, 1 yüzbaşı ve 1 binbaşının olduğu, 1 de emekli albayın gözaltına alındığı bildirildi. Ankara'daki iki albayın dışında rütbeleri teğmen ve binbaşı arasında değişen İstanbul'da 5, İzmit'te 2, Muğla'da 2 muvazzaf subayın gözaltına alındığı öğrenildi. İstanbul'daki subayların, Poyrazköy'deki mühimmatla ilgili, emekli binbaşı Levent Pektaş ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Ankara'daki 3 sivilin ise, GATA'ya yatan Ergenekon sanıklarının dışarıyla bağlantılarını sağladıkları öne sürüldü.

AVUKAT ARANIYOR

Tutuklu bulunan emekli albay Mustafa Levent Göktaş'ın avukatı S.Ö.'nün de Ankara'daki ev ve ofisinde arama yapıldı. S.Ö.'nün Kavaklıdere'deki ofisindeki belge ve bilgisayarlara ekipler tarafından el konuldu. Kendisine ulaşılamayan S.Ö.'nün ise arandığı belirtildi. S.Ö. müvekkili Göktaş'ın tutuklanmasının ardından içeriğinde, "askeri sır niteliğinde bilgiler, bazı hâkim ve savcı ile üst düzey askeri personelin çocuklarının özel hayatına ilişkin görüntüler ve fişleme bilgilerinin" yer aldığı 51 No'lu DVD'nin müvekkiline ait olmadığına ilişkin yasal girişimlerde bulunmuştu. İzmir'de ise Deniz Kuvvetleri'nde sivil memur olarak çalışan D.B. isimli kadın da Foça'daki evinde gözaltına alındı. D.B., Foça'daki askeri tesislere servis minibüsüyle girerken yapılan aramada, ses kayıt cihazıyla yakalanmıştı. D.B., kendisine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdüğü askeri personel Z.B. hakkında Foça Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu, kanıt toplamak için de ses kayıt cihazını getirdiğini söylemişti. Cihazda bazı kişilere ait ses kayıtları bulunurken, askeri mahkemeye çıkarılan D.B. tutuklanmış ve 42 gün cezaevinde kaldıktan sonra avukatının itirazı sonucu serbest bırakılmıştı. D.B. hakkında "emre itaatsizlikte ısrar'', "müteaddit kişiler arası konuşmaları izinsiz olarak kayda alma'', "madde-i mahsusa tayin suretiyle amire hakaret etme'' suçlarından dava açılmıştı. Bu arada Ergenekon soruşturması kapsamında Yalova'nın Armutlu ilçesinde bir evde arama yapıldığı bildirildi.