Teröre karşı bir açılım da First Lady'den

Hayrünnisa Gül, anne, şiddet ve terörü içeren bir çalışma başlattığını açıkladı. İlk toplantı sonbaharda

Cuma 05.06.2009
Son Güncelleme: Cuma 05.06.2009
ABONE OL
TERÖR sorununun çözülmesi için devletin zirvesinde demokratik açılım mutabakatı pekişirken bu sürece bir katkı da Köşk'ten gelecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, yeni bir sosyal sorumluluk projesine hazırlanıyor. Projenin ana teması, "anne, şiddet-terör" olacak. Şehit düşen askerin de, dağda çatışmada öldürülen teröristlerin de annelerini kapsayacak proje ile ilgili sonbaharda uluslararası çapta planlanan bir toplantı yapılacak. İstanbul ve Şanlıurfa'dan sonra Kayseri'de yapılan "Konuşan Kitap Şenliği"nde gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Gül, şunları söyledi:
(Şiddet olaylarında artış var mı?) İnsan ilk anda öyle hissediyor. Ancak gerisinde başka şeyler var. Anne, şiddet ve terörü içeren bir çalışma başlattık. Haziran ayında duyuracaktık. Ancak uluslararası zemine taşımak için erteledik. Daha büyük çaplı olsun ve ses getirsin istedik. Görüştüğümüz bazı lider eşleri de oldu.
Türk toplumu olarak içe dönük yaşıyoruz. Mardin'e gittim. Benden okul istediler. Ben söz vermedim. O çocuklar şehre inmeli. O çocukların dünyalarını açmak ve büyük şehirleri görmelerini sağlamak lazım.
Anneler kitap okumayı teşvik etmeli. Şimdiki gençler internet karşısında, kitaba vakit ayıramıyor. THY bir sunum yaptı. Onlara da söyledim. "Uçaklarda kitap okumayı teşvik edin" dedim.
Yayınevlerini ucuz kitap basmaya yönlendirmek lazım. Öğrenciler pahalı diye şikayet ediyor. Cep kitabı neden olmasın?
(Korsan kitap)Yazmak çok zor. Haksız kazanç sağlanıyor. Yazarları korumak lazım.
Yurtdışına her gidişimde engellilerle ilgili okulları geziyorum. Finlandiya bu açıdan çok gelişmiş. Otistik çocuklar bir alet yardımı ile kendini ifade edebiliyor. İstanbul Valiliği bunu inceliyor. Suudi Arabistan'da engellilerle ilgili çok güzel bir merkez yapmışlar. Kıskandım. Başında bir Türk profesör var. Pınar Bey. Genetik üzerine çalışıyor. Suudi Arabistan'da da akraba evlilikleri yaygın. Genleri temizliyorlar.
(Burslar) 81 İl Yıldızları Projesi'nin masraflarını ilk yıl ben karşılayacağım. Her ilde valilikler 2 kız, 2 erkek öğrenci belirledi. En son 1 kız, 1 erkek öğrenci kaldı. Abdullah Bey kıyamadı ve "Çocukların hepsi gelsin" dedi.