"Akman kendine yakışanı yapmalı"

Cumartesi 06.06.2009 13:41
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009 14:59
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Deniz Feneri e.V davası kapsamında mal varlığına ihtiyati tedbir konulan RTÜK Başkanı Zahit Akman ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, kendisine yakışanı ortaya koymasını beklediğini söyledi. Arınç, AK Parti ile Deniz Feneri e.V davası arasında hiç kimsenin bağlantı kuramayacağını da ifade etti.

Ankara'da yapılan 'Ege illeri toplantısı'na katılan Bakan Arınç, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı. Arınç, Zahit Akman ile ilgili daha önce söylediklerinin arkasında olduğunu belirterek, "Ben ne söylediğini bilen bir insanım. Benim şu an söyleyeceğim Sayın Zahit Akman'ın bir an önce kendisine yakışanı yapmasıdır. RTÜK Başkanı Zahid Akman en kısa zamanda kendini yakışanı yapmalı. Ne Başbakanımızın ne de benim Akman'ı görevden alma yetkimiz yok. Çünkü Meclis tarafından seçildi. Böyle bir yetkimiz yok ki, bir an önce ya istifası istenmeli, ya da kendisi bir an önce istifa etsin, sözünün bir anlamı olsun."

KİMSE BAĞ KURAMAZ

Arınç, Deniz Feneri e.V soruşturması ile AK Parti arasında bağlantı kurulabileceği yönündeki iddialara ise sert çıktı. Hiç kimsenin böyle bir bağ kuramayacağını ifade eden Arınç, şöyle konuştu: "Biz bu tür iddiaların hiçbirine prim vermeyiz. Yüksek yargı tek kişinin lafıyla hareket etmez. Bilgi ve belge toplar. Dedikodularla uğraşacak vaktimiz yok. Bunlara da kimse inanmıyor. AK Parti dışarıdan hiç kimseden yardım almadı. Bunlar sadece dedikodudan ibaret. Deniz Feneri e.V davasında açık ve seçik konuşuyorum. Düşüncelerimi dürüstçe ortaya koydum. AK Partini'in alnı açıktır. AK Parti, Türkiye dışında hiçbir kurum ve kuruluştan bir kuruş para temin etmez ve etmemiştir. Dışarıdan ne paraya ihtiyacımız var ne de böyle bir saçmalığı yapacak akılsızlığımız var. Partimiz, Türkiye'nin, geliri-gideri, aldığı bağış ve teberrüzleri en şeffaf yayınlayan partisidir."