Aynı başkan, aynı kafa

Cinsel istismar mağduru B.Ç.'nin ruhsal sağlığının bozulmadığı yönündeki görüşünde ısrar eden eski Kurul Başkanı Yalçın Ergezen, kendisinin de mağdur olduğunu söyledi

Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına uğradığı öne sürülen 14 yaşındaki B.Ç.'nin "ruhsal ve bedensel sağlığının bozulmadığı" yönünde rapor veren 6. İhtisas Kurulu'nun eski başkanı Dr. Cemal Yalçın Ergezen, "Bu olayın iki mağduru var. Birisi ben bir diğeri ise B.Ç.'dir" dedi. Önceki gün yapılan Adli Tıp Genel Kurulu'nda Ergezer'in bu sözlerine tepki gösteren bazı üyeleri sakinleştirmek, Adli Tıp Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce'ye düştü. 37 üyenin katıldığı Genel Kurul'da, B.Ç.'nin, "Ruh sağlığı istismara bağlı bozulmamıştır" yönünde görüş bildirerek oy veren 13 üyeden birisi Ergezen oldu. Cerrahpaşa ve Çapa'dan gelen üyeler, "Cinsel istismara bağlı ruh sağlığı bozulmuştur" yönünde oy kullanırken, Adli Tıp'ta yıllardır üyelik yapanlar, "İstismara bağlı bozulma olmamıştır" yönünde görüş bildirdi. Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in talimatıyla 6. İhtisas Kurulu'na atanan çocuk psikiyatristi Doç. Dr. Ayten Erdoğan'ın geçtiğimiz ay istifa etmesinden sonra geçici olarak göreve getirilen Dr. Osman Abalı'nın aynalı odada muayene ettiği B.Ç. yaşadığı olayları anlattı. Abalı muayeneden sonra Genel Kurul üyelerine, B.Ç.'nin durumunu şu sözlerle özetledi: "Yüzde 80 yaşadığı istismardan dolayı ruh ve beden sağlığı bozulmuştur. Ciddi bir travma yaşamış." Abalı'nın bu tespitlerinden sonra kurul üyelerinin büyük çoğunluğu ikna olurken, B.Ç.'ye "Ruh sağlığı bozulmamıştır" raporu veren Ergezen ve diğer 12 üye ikna olmadı.

UYARI CEZASI ALMIŞ
Üzmez'in cinsel istismarına uğradığı öne sürülen 14 yaşındaki B.Ç.'nin "ruhsal ve bedensel sağlığının bozulmadığı" yönünde rapor veren kurulun başkanı Dr. Cemal Yalçın Ergezen'in, daha önce geçici süre meslekten uzaklaştırıldığı ortaya çıktı. Ergezen'in, raporda imzası olan uzman doktor Yasemin Çakmak'la birlikte, 2001'de de, 'etik kurallara aykırı davrandıkları' iddiasıyla uyarı cezası aldığı öğrenildi.

İŞTE 'HAYIR' DİYEN İHTİSAS KURULU ÜYELERİ
Adli Tıp Uzmanları Dr. Nur Birgen, Dr. Koray Kaptanoğlu, Dr. Yasemin Çakmak, Dr. Yalçın Ergezen, Dr. Müfit İris ile Cerrahpaşa'dan Prof. Dr. Erbil Gözükırmızı (Nöroloji), Prof. Dr. Can Gündoğan (Genel cerrah), Prof. Dr. Kemal Aktaş (Mikrobiyolog).