Başsavcının parti kapatma kriteri: Hoşgörüsüzlük

Başsavcı Yalçınkaya parti kapatmada şiddet dışında da gerekçeler olacağını savundu

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Başsavcılık Onur Günü'nde yaptığı konuşmada laikliğin gündemden düşürülmeye çalışıldığını, siyasi partilerin hoşgörüsüzlük halinde de kapatılabileceğini savundu. Yalçınkaya'nın verdiği mesajlar şöyle:

Muhafazakâr partiler öne çıktıkça, ekonomik büyüme ve modernizasyona daha çok vurgu yapılmak suretiyle, Batı tipi demokrasilerin ayrılmaz parçalı olan laikliğin gündemden düşürüldüğü ve tanımının değiştirilmeye çalışıldığı görülmektedir.
Venedik Komisyonu Raporu'nda ifade edilen yasaklama ilkeleri sadece şiddet ile sınırlı değildir. Yasaklama ilkeleri arasında, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük de vardır. Laikliğin, dinsel hoşgörüyü sağlayan ve güvence altına alan ilke olduğu gerçektir.
11 Eylül olayında görüldüğü üzere fanatizm ile ekstremizmin demokrasiye yönelik tehditlerinin göz önünde tutulması gerektiği vurgulanmış; Venedik ilkelerinden farklı olarak, bir siyasi partinin sivil barışı ve anayasal düzeni tehlikeye sokması halinde bu amaca ulaşmak için demokratik yolları kullanıyor olsa dahi o siyasi partinin kapatılacağı kuralı getirilmiştir.
(Yüce Divan'da kürsüdeki başsavcılık yerinin üyelerin altında olması ile ilgili olarak) Bu sorun, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın tasarrufu ile çözülecek bir konu olmayıp, yargı kararı ile giderilebilecek boyuta vardı.

ANINDA YANIT

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, "Laiklik, Türkiye Cumhuriyeti'nin sigortasıdır. AK Parti olarak buna inandık" dedi.