Koruculuk aşamalı şekilde kaldırılmalı

16 akademisyenin raporundan: Münferit bir olay değil. Modernleşme ve geleneksel değerler bölgede 'arada kalmışlık' oluşturuyor

Cumartesi 06.06.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Mardin'in Bilge köyünde 44 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili olarak Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 16 akademisyenin ön değerlendirme raporu hazırlandı. Raporda, olayın münferit olmadığı, anlık bir cinnet ve intikam duygusundan gerçekleşmediği belirtildi. Raporu hazırlayan akademisyenlerin başkanı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, rapordaki bazı tespitleri şöyle aktardı:

Gelenek ve modernite çatışması, bölgede 'arada kalmışlık' oluşturmakta, bu durum hem geleneksel hem de modern kurumların yaptırım gücünü aşındırmaktadır. Modernleşme adına geleneksel yapının sadece olumsuz yanlarının değerlerinin değil, olumlu yanlarının değerlerinin de hedef alınması gerekir.
Şiddetboyutunun çok yüksek olması, bölgede daha önce gerçekleşen diğer kan davalarıyla benzerlik göstermiyor. Çok boyutlu bir biçimde ele alınmalıdır.
Toplumu dehşete düşüren bu tür şiddet eylemleri, toplum tarafından ilk bakışta reddedilip, 'Bunu yapanlar bizden olamazlar' tutumu benimsense de; bu tip şiddet eylemlerinin aynı toplum içinde tekrar yaşanma olasılığı, diğer toplumlara nazaran çok daha yüksektir. Bu gerçek, böyle bir olay karşısında ciddi önlemler alınması zorunluluğunu artırmaktadır.
Koruculuğa çözüm üretilirken, toplumsal yapının son 30 yılda yaşadığı değişim de dikkate alınmalı ve buna uygun olarak bazı sosyal, kültürel ve ekonomik geçiş düzenlemeleri de yapılmalıdır.
Silahlarını bırakacak korucuların güvenliği için güvence verilmelidir.
Hukuk ve adalet mekanizmasına olan güvenin artırılması için, sorunlar kamu vicdanını rahatlatacak biçimde çözüme kavuşturulmalıdır.
Kalıcı huzurun sağlanması için önlemler alınmalı, girişimler başlatılmalıdır.
Köylerde aşiretler ve aileler arasındaki çatışma ve anlaşmazlıklara yönelik araştırmalar yapılmalı, bunların sonucuna göre sosyal politikalar üretilmeli ve bu politikalar uygulanmalıdır.
Sağlık, eğitim, konut, sosyal güvenlik, istihdam ve sosyal hizmetler alanlarında sosyal politikalar geliştirilmeli ve uygulamaya konulmalıdır.