PKK'yı MİT mi kurdu?

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Pazar 07.06.2009
ABONE OL
Bir yanda PKK'yı dağdan indirme, silah bıraktırma konusu, diğer yanda Ergenekon iddianamesinde yer alan "PKK'yı MİT kurdu" tartışmaları. Bu bir paradoks değil mi?
Komplo teorileri içinde meseleye bakmamak ve tartışmamak gerekir. Ergenekon çok önemli bir dava. Hatalarından, usul hukukundan, gördüğümüz eksikliklerden arınmış, insan hakları ihlallerinden arınmış bir Ergenekon davası Türkiye'nin en önemli meselelerinden bir tanesidir. Çünkü hukuk devletini yozlaştıran hukuk devletinin gelişimini engelleyen ve Türkiye demokrasisinin gelişimini engelleyen bir çeteleşme olayının bitirilmesi için böyle davalar ile yüzleşmemiz gerekiyor. Ama, 'PKK'yı MİT'in kurduğu' gibi bir olaya sadece komplo teorileri içinde yaklaşılır. PKK hareketinin içinde belirli gruplarla temasın kurulması, böylesi grupların yönlendirilmesi, Türkiye adına gerçekleşmiş olabilir ama PKK'yı MİT'in ya da devletin kurdurduğunu söylemek hem davaya, hem de barış sürecine darbe vurur.

Kürt ve Güneydoğu sorununda uzmansınız. Eski kurumunuz görüş ve düşüncelerinizden faydalanıyor mu?
Bu konuda hiçbir şey söyleyemem. Ben sivil vatandaş olarak sadece bu sorunların çözümünde bir katkım olmasını istiyorum o kadar. Varsa, olabiliyorsam bundan mutluluk duyarım.

Emre Taner'in görev süresi altı ay uzatıldı. Bunda da Kürt açılımının önemli olduğu konuşuluyor. Doğru mu?
Bu konuda özel bir bilgim yok ama bir MİT müsteşarının görevinin uzatılması meselesi sadece bir PKK sorununa ve Kürt meselesine indirgenemez. Siyasi iktidar ya da devlet ihtiyaç duymuştur ve uzatmıştır.