SBS'ye göndermeyen annesini öldürdü

Adana'da ilköğretim 7. sınıf öğrencisi kız, bugün yapılacak Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girmesini ve okumasını istemeyen annesini yatağında uyurken tabancayla öldürdü.

Pazar 07.06.2009 09:59
Güncelleme: Pazar 07.06.2009 15:45
ABONE OL
İddiaya göre, 7. sınıf öğrencisi R.A. (12), akşam SBS'ye girmemesini ve eğitimine devam etmemesini isteyen annesi Songül A. (39) ile tartıştı. Tartışmanın ardından aile bireyleri odalarına geçerek yattı. Geceyi uykusuz geçiren R. A., TCDD'de hemzemin geçit görevlisi olarak çalışan babasına ait ruhsatlı tabancayı alarak yatağında uyuyan annesi Songül A.'ya ateş etti. Başına aldığı tek kurşunla hayatını kaybeden Songül A.'nın cesedi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

R.A. olaydan sonra Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Adana'da okula göndermediği ve Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girmesini engellediği iddiasıyla annesini tabancayla vurarak öldürdüğü belirlenen kızın, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvasına yerleştirileceği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Ova Mahallesi'nde bir süredir okula göndermediği ve SBS'ye girmesine izin vermediği iddiasıyla annesi Songül A'yı (39) babasına ait tabancayla başından tek kurşunla öldürdüğünü itiraf eden R.A. (12), Çocuk Şube Müdürlüğü'nde koruma altına alındı.

Türk Ceza Kanunu'nun ''Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında ceza kovuşturması yapılamaz, ancak çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilir'' ifadeleriyle belirtilen 31/1. maddesine göre, nüfus cüzdanına göre 12 yaşını doldurmayan R.A'nın SHÇEK'e bağlı Çocuk Sitesi'ne teslim edileceği öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, R.A'nın kimlik yaşının 11 olmasına karşın 13-14 yaşlarında gösterdiğini, kendi sınıfındaki arkadaşlarının da 13 yaş ortalamasında olduğunu gözönünde bulundurarak gerçek yaşının belirlenmesi için kemik testi yapılacağı, sonuç alınıncaya kadar yuvada koruma altında tutulacağını bildirdi.

Olaydan sonra bir telefon kulübesinden polisi arayarak teslim olan ve cinayeti kendisinin işlediğini itiraf eden R.A'nın 2 ay önce, Seyhan Belediyesi İlköğretim Okulu'ndan kaydının alındığı ifade edildi.
Okul yöneticileri, R.A'nın psikolojik sorunları bulunduğunu öne sürdü. Sürekli ailesiyle tartışan zanlının, okulda da öğretmenleri ve arkadaşlarıyla kavga ettiğini belirterek, ''Sürekli arkadaşlarıyla kavga ediyor, 'yan baktı, selam vermedi' diye olay çıkartıyordu. Ailesini sürekli okula çağırıp uyarıyorduk. Ailesi 2 ay önce okuldan aldı. Böyle bir şey yapacağı aklımıza gelmezdi'' dedi.

Bir süre öncesine kadar Seyhan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışan, geçen aylarda TCDD'de hemzemin geçit kontrolörü olarak görev yapan baba Ali A'nın cinayet sırasında mesaide olduğu öğrenildi.

Olayın ardından Ali A. ve 2'si kız 5 çocuğunun Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü, ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı kaydedildi.

Songül A'nın cenazesi ise Adli Tıp Kurumu Morgu'ndaki otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Ova Mahallesi'ndeki evinin önüne getirilen cenaze daha sonra gözyaşları içinde Buruk Mezarlığı'nda toprağa verildi.