"Açıkçası sözün bittiği yer burası"

Pazartesi 08.06.2009 18:24
ABONE OL
Adana Valisi İlhan Atış, SBS'ye girmesini engellediği iddiasıyla tartıştığı annesini öldürdüğünü itiraf eden kızla ilgili, ''Açıkçası sözün bittiği yer burası. Keşke olmasaydı'' dedi.

Vali Atış, makamında yaptığı açıklamada, kentte son günlerde meydana gelen olayların herkesi çok üzdüğünü, bunların merkez veya yerel ayrımı olmaksızın kamu yönetiminin, çocuklar konusunda daha dikkatli olması gerektiğini bir kez daha hatırlattığını söyledi.

Annesini öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan kızın derslerinde başarılı olduğunu ifade eden Atış, şöyle konuştu:
''Kendisi ilköğretim 7. sınıfta çalışkan bir öğrenci. 15 Nisandan beri okula gelmiyor. Okul idaresi de rehber öğretmeler vasıtasıyla çocuğun ailesini devreye sokuyor, babayla görüşülüyor. Çocuğun okula gelmesi gerektiğini, çalışkan olduğunu söylüyorlar, ancak kızımızın okula gelmesini sağlayamıyorlar.
Hepimizin bildiği gibi çok üzücü bir olay meydana geliyor. Çocuk şu an SHÇEK'e ait yurtta kalıyor. Orada psikolog ve psikiyatristler var, neler yapabileceğimiz konusunda bilimsel ve yasal mevzuat üzerine çalışma yapıyorlar. Çocuğun, annesini öldürdüğüne göre çok kötü durumda olduğunu hepimiz kabul ederiz ama daha kötüye gitmesini engellemek için arkadaşlarımız çalışıyor.''
Bu tarz olayların tekrarlanmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Vali Atış, şunları kaydetti:
''Daha etkili ne yapılabilir diye araştırma yapmak gerekiyor. Çocuk, ailenin elinden alınamaz mıydı sorusu da akla geliyor. Bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için her şeyi yapmalıyız. Başarılı olur muyuz? Biz yapalım da bir tek çocuğumuzun bile suça bulaşmasını engellersek, inanıyorum ki başarı sayabiliriz.''
Çocuğun bundan sonra nerede, ne kadar kalacağı konusunda yasal sürecin işlediğini bildiren Atış, ''Açıkçası sözün bittiği yer burası. Keşke olmasaydı. Ama biz yine de vatandaşlarımızdan birisi olan çocuğumuzun daha sağlıklı yaşama kavuşması için elimizden geleni yapmak durumundayız'' dedi.