Ahmet Kocabıyık'a Kennedy ödülü

Pazartesi 08.06.2009 15:58
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 16:06
ABONE OL
Tüm dünyada sanatsal faaliyetleri ve sanatçıları destekleyen, ABD'nin itibarlı kuruluşu Kennedy Center'ın Uluslararası Sanat Komitesi bu yıl Türkiye'de toplandı. Kennedy Center, 2005'ten bu yana her yıl verdiği "Altın Madalya" ödülüne bu yıl ilk kez Türkiye'den bir ismi layık buldu. Ödül, Anadolu kültür mirasını uluslararası platformlara taşıması, sanata ve klasik müziğe desteği, bu alanda ortaya koyduğu yenilikçi yaklaşım nedeniyle Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık'a verildi.

8 Haziran 2009, İstanbul- Dünya çapında sahne sanatlarına, genç sanatçılara ve sanat eğitimine verdiği destekle tanınan Kennedy Center bu yıl ilk kez Türkiye'den bir isme ödül verdi.

2 – 6 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul'da toplanan Kennedy Center Uluslararası Sanat Komitesi'nin Kennedy Vakfı Altın Madalya Ödülü'nü Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık aldı. Her yıl 11 milyon öğrencinin sanat öğrenimini destekleyen ve 2000 civarında kültür/sanat etkinliğine sponsor olan Kennedy Center, Ahmet Kocabıyık'ın yanı sıra, viyolonsel sanatçısı Cihat Aşkın ve piyanist Cana Gürmen'i de ödüle layık gördü. Kennedy Center bu ödülleri 2005 yılında Petersburg'da düzenlenen törenle vermeye başladı. İlk ödül sahiplerinden biri, çift Oscar'lı sinema sanatçısı Olivia de Havilland'dı. 2006'da Michael Caine ve Jeremy Irons gibi sinema sanatçıları ödüle layık görüldüler. Kennedy Vakfı 2007 ve 2008 ödül törenlerini ise farklı metropollerde Beijing ve Buenos Aires'de düzenledi.

Buenos Aires'te ödül alanlardan biri de ünlü Latin şarkıcı Mercedes Sosa oldu. Aralarında Dünya Bankası eski Başkanı, ABD Kızılhaç eski Başkanı, çok sayıda emekli büyükelçi ve iş dünyası liderinin yer aldığı komite tarafından belirlenen isimlere, 6 Haziran 2009 Cumartesi akşamı Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Törende konuşan Kennedy Center Vakfı Başkanı Michael Kaiser, Ahmet Kocabıyık'ın yenilikçi uygulamalar ve projelerle sanata ve sanatçılara sağladığı destek nedeni ile bu ödüle layık görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Tüm insanlığı daha uygar ve barış dolu bir dünyaya taşıyacak olan temel güç sanattır. Kurulduğumuz günden bu yana bu gücün gelişmesi için çalışıyoruz. Bu yılki toplantımızı İstanbul'da yapmamızın nedeni, İstanbul'un eşsiz kültür mirası ve birbirinden çok farklı kültürleri bir arada barış ve uyum içinde, birbirini besleyecek bir şekilde barındırmasıdır. Ahmet Kocabıyık, bu mirası ve kültürü uluslararası çapta tanıtırken, genç kuşakların kültür ve sanatla buluşmasını sağlayacak eğitim ve yardım çalışmalarına imza atıyor. Sayın Kocabıyık'ın gerçekleştirdiği, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Oda Orkestrası, Borusan Art Center, Müzik Kütüphanesi ve benzeri kurumsal katkılar, Türkiye'nin sahne sanatları alanındaki gelişimini hem güçlendirecek, hem de özendirecektir. Bu ödül, Sayın Kocabıyık'ın ve Borusan'ın kültür ve sanata verdiği desteğe teşekkürümüzdür." Bu ödülün kendisi için büyük bir mutluluk ve onur kaynağı olduğunu belirten Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ise duygularını şöyle ifade etti:

"Ülkemizde kültür ve sanatın gelişimine katkıda bulunmak, klasik müziğin toplumumuzun daha geniş kesimleri tarafından sevilmesi ve benimsenmesi için çalışmak Borusan'ın öncelikli sosyal sorumlulukları arasında yer alıyor. Biz kültür ve sanatın Türkiye'nin çağdaşlaşma yolculuğunun temel unsurları arasında yer aldığına, müziğin de evrensel diliyle kültürler arasında bir köprü oluşturduğuna inanıyoruz. Bu bakımdan Kennedy Center ile aynı değerlere ve hedeflere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Kennedy Center tüm dünyada sahne sanatlarının gelişmesini sağlayan, genç sanatçıları destekleyen, sanat eğitiminin yaygınlaşması için çalışan saygın ve çok önemli bir kuruluştur. Bu kuruluşun verdiği ödüle layık görülmekten dolayı mutluyum."

Dünya çapında 11 milyondan fazla öğrenciye sanat eğitimi sağlayan kuruluş İlk kez Amerikan başkanlarından Dwight Eisenhower döneminde gündeme gelen ABD için ulusal bir kültür sanat merkezi yaratma projesini, kendi başkanlığı döneminde John Kennedy sahiplendi ve ciddi kaynaklar ayırdı. Kennedy'nin 1963 yılında bir suikasta kurban gitmesinden iki ay sonra Kongre, kurulması planlanan ulusal kültür ve sanat merkezinin Başkan Kennedy'nin yaşayan en büyük mirası olacağını vurgulayarak projeye 23 milyon dolar kaynak ayırdı. Merkez, Kennedy Center for Performing Arts (Kennedy Sahne Sanatları Merkezi) adıyla 8 Eylül 1971'de açıldı. Kennedy Center Uluslararası Sanat Komitesi, Kennedy Center'ın uluslararası çalışmalarını ve uluslararası sanat ilişkilerini desteklemek amacıyla 2001 yılında kuruldu. Kennedy Center bugün 60'ı aşkın ülkede 11 milyondan fazla öğrencinin sanat eğitimini destekliyor, her yıl 2000'ün üstünde performansa sponsorluk yapıyor, uluslararası festivaller düzenliyor ve uluslararası sanatçıların çeşitli sahnelerde konser vermelerini sağlıyor. Ayrıca hazırladığı televizyon programlarıyla da tüm dünyada milyonlarca sanatsevere ulaşıyor. Kennedy Center çeşitli ülkelerde farklı kültür ve sanatları tanıtan büyük ölçekli festivaller de düzenliyor. Bunların arasında 2005'te düzenlenen Çin Festivali, 2007'de gerçekleştirilen "Japonya! Kültür + hiper kültür" Festivali ve Arap Birliği'ne bağlı 22 ülkeden 800'den fazla sanatçının katılımıyla yapılan "Arabesk: Arap Dünyasının Sanatları" festivali yer alıyor.