Annesini öldürüp SBS'ye girdi

Pazartesi 08.06.2009 13:42
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 18:06
ABONE OL
Adana'da Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girmesini istemediğini öne sürdüğü annesini uyurken tabancayla öldürdükten sonra polisi arayıp "Ben annemi vurdum" diyerek teslim olan 11 yaşındaki kızın SBS'ye girdiği ve 400'ün üzerinde puan beklediği öğrenildi.

Cinayetin ardından Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'ne götürülen R.A.'nın silahı koyduğu sırt çantasında, SBS'ye giriş kartı da bulundu. Çocuk Şube Müdürlüğü'ne koruma amacıyla götürülen R.A., sınav saati geldiğinde polis gözetiminde 23 Nisan İlköğretim Okulu'na götürülerek sınava girdi. R.A., sınavın ardından Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) ait Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildi.

Dün sabah girdiği sınavın sonuçlarını gazeteden kontrol eden R.A.'nın 400'ün üzerinde puan beklediği öğrenildi. Bu puanın alınabilmesi için yaklaşık 80 sorunun doğru yanıtlanması gerektiğini belirten eğitimciler, "Geçtiğimiz yıl 398 puan alan bir öğrenci Anadolu Lisesi'ne girebiliyordu. Ama bu yıl taban puan daha belli değil" dedi.

Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'nda kalan Rabia A.'nın zeki bir öğrenci olduğunu belirten Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, "R.A.'nın okulda arkadaşlarıyla sorunu olmuş. Okul yönetimi ailesine bildirdiği için R.A. okuldan alınmış. Oysa okul yönetimi aileye R.A.'nın psikolojik destek alması gerektiğini belirtmesine rağmen aile buna yanaşmamış. Belki psikolojik tedavi alsaydı bugün bunlar olmayacaktı" dedi.

"SUÇU AĞABEYİNE ATMAYA ÇALIŞTI"

Adana'da Seviye Belirleme Sınava'na (SBS) girmesini engellediği iddiasıyla tartıştığı annesini öldürdüğünü itiraf eden kızın, sürekli annesiyle tartışma yaşadığı, televizyondaki yayından küçük çocukların cinayet işlediğinde ceza almadığını duyduğunu ve bunu ablasına söylediği öğrenildi.

Ova Mahallesi'nde bir süredir okula göndermediği ve SBS'ye girmesine izin vermediği iddiasıyla annesi Songül A'yı (39) babasına ait tabancayla başından tek kurşunla öldürdüğünü itiraf eden R.A. (12), kemik testi sonuçlanıncaya kadar koruma altında tutulduğu Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvasında, suçu ağabeyine atmaya çalıştığı bildirildi.

Kendisiyle beraber aynı yuvada kalan çoğu öksüz çocukların, olayı öğrendikten sonra R.A'yı dışlayarak konuşmaması üzerine, küçük kızın, yurt görevlilerine cinayeti ağabeyinin işlediğini söylediği belirtildi.

Olaydan sonra polis tarafından alınarak Çocuk Şube Müdürlüğüne getirilişinden yuvaya yerleştirilene kadar ''suçu işlediğini ve pişmanlık duymadığını'' söyleyen R.A'nın yuvada karşılaştığı ortamın psikolojisi sonucu olayı kabullenmediği ifade edildi.

R.A'nın iddiaları karşısında, aile üyeleriyle Emniyet Müdürlüğünde yeniden görüşüldü. Bu sırada, polis ekiplerinin olay sonrası R.A. ile kardeşleri ve babasından alınan avuç içi örneklerinin Kriminal Laboratuvarı'nda incelenmesi tamamlandı. Yapılan araştırmaya göre, avuç içi, baş parmak kenarı, bilek kısmında ateşleme sırasında ortaya çıkan metal ve barut kalıntıları bulunan R.A'nın tabancayı kullandığı kesinleşti.

''TELEVİZYON PROGRAMLARINDAN ETKİLENMİŞ OLABİLİR''

Olayın ardından polis tarafından ifadesine başvurulan abla Alime A. (19), kardeşi R.A'nın sürekli annesiyle tartıştığını doğruladı.

Alime A, anneleri Songül A'nın kendilerine kötü davranmamasına karşın, kız kardeşinin ''asi bir tavırla sürekli aile içinde sorun çıkarttığını'' sadece ''kendisiyle iyi anlaştığını'' söyledi.

Geçen hafta yanına gelen R.A'nın ''annesini öldüreceğini'' söylediğini öne süren Alime A, şunları kaydetti:
''Sürekli kavga çıkarttığı, son olarak da sevgilisi için kolunu jiletle kestiği için okuldan alındıktan sonra gün boyu televizyon izliyordu. Televizyon programlarından ve izlediği filmlerden etkilenmiş olabilir. Geçen hafta yanıma gelip, 'televizyonda gördüm, annesini öldüren çocuğa ceza vermemişler. Ben de annemi öldüreceğim' dedi. Çocuk olduğu için dikkate almadım. Zaman zaman anneme de 'seni öldürürüm' diye çıkışlar yapardı.''

Olay günü annesinin namaza kalkıp odasına döndüğünü anlatan Alime A, kendisi namaz kılarken silah sesi duyduğunu ifade etti.

Alime A, namazını bitirdikten sonra odanın önüne geldiğinde R.A. ile karşılaştığını belirterek, ''Ne olduğunu sorduğumda, önce 'cam kırıldı' dedi. Sonra içeri girmek için ısrar edince 'içeri girme, çok kötü bir şey yaptım. Annemi vurdum' dedi. Onu itip içeri girdiğimde annem yatakta kanlar içinde kalmıştı. Kardeşim Yasin'i alarak odadan çıktım. Bu sırada R.A. da evden kaçmıştı'' dedi.

''ÇOK AĞIR KÜFRETTİ, DAYANAMADIM''

Cinayetin ardından suçunu itiraf eden R.A'nın annesinin sürekli kendisine kötü davrandığını ve eğitimini sürdürmesine engel olduğunu söylediği öğrenildi.
R.A'nın olay günü de annesinin kendisine küfrettiğini öne sürerek, ''Sabah namazının ardından odaya geldi. Ben de SBS için erken uyandım. Biraz daha derse baktım. Beni uyanık görünce çok ağır küfretti, 'seni okutmayacağım, boşuna uğraşıyorsun' dedi. Dayanamadım, babamın silahını dolapta görüp aldım'' şeklinde olayı anlattığı belirtildi.

Baba Ali A. (46), kendisinin başka birileriyle husumeti olup olmadığı yönündeki sorulara, ''Benim tek düşmanım evladımmış. Kimseyle husumetim yok. Böyle bir şey yaptığına inanamıyorum'' diye cevap verdi.

Kızı R.A'yı okutmak istediğini ifade eden Ali A, ekonomik sıkıntı yaşamadıklarını, kızının eğitimi için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.Ali A, kendisinin sık sık okula giderek kızının durumuyla ilgilendiğini belirterek, ''Eğer onu SBS'ye göndermek istemeseydik. Kendi ellerimle gidip sınava giriş kağıdını almazdım. Okumasını ben de istiyordum'' diye konuştu.

3 YILDA AİLE İÇİ 16 CİNAYET

Adana'da sonuncusu dün gerçekleşen cinayette, ilköğretim 7. sınıf öğrencisi küçük kız, annesini SBS'ye girmesini engellediği iddiasıyla annesini öldürürken, bu olay akıllara aile içinde yaşanan cinayetleri getirdi. Kentte sadece bu yıl aile içi şiddette bağlı 5 olay gerçekleşirken, son 3 yılda ise bu kapsamdaki olaylarda toplam 16 cinayet yaşandı.