Bakan'ın sözlerine 'politik' eleştirisi

Pazartesi 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu: Bu yasa tasarısı tam 110 bin hekimi ilgilendirmektedir. Hatta diğer sağlık çalışanları da yani 400-500 bin kişi nasibini alacaktır. Tasarı daha güvencesiz, sözleşmeli ve düşük ücretli hekim çalıştırma projesinin bir parçasıdır. Performans adı verilen yani parça başı hizmet biçimi sağlıkta tüketimi kışkırtır. Sağlık Bakanı 1200 hekim diye olayı küçültüyor, para gürültüsü olarak yorumluyor ama bu sözlerin hepsi politik yorumlardır. Bizim isteklerimiz çok basit. Bugün 1500 TL alan hekimlerin, hâkimler savcılar, diğer üst düzey kamu personeli gibi 3.500 TL ile 5. 500 TL arasında maaş almasını istiyoruz. Bakanın performans ödemesi diye gösterdiği paralar hekimlere maaş olarak verilsin. Bu küçük bir gürültü değildir.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil: Hekimlerin yüzde 80'i buna karşı. Bakan 1200'ü nereden buldu bilmiyorum ama biz jinekologlar yalnızca 5.500 kişiyiz. Hekimlerin yararına olmayan düzenleme halkın da yararına değildir. Bu yasa kaostan başka şey getirmez. Üniversiteler iflas haline gelecektir. Muayenehanelerde çalışan 60 bin sekreter bu krizde işsiz kalacaktır. Muayenehanelerde bulunan tahminen 3 milyon TL değerinde cihaz atıl hale gelecektir.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat: Özel hastaneleri ilk aşamada olumlu etkiler ama biz küçük hesap yapmayız. Türkiye'de bu yasa iki kere çıkartıldı, ikisinde de geri dönüldü. İyi planlanması gerekli. Mesela Kars'ta bir genel cerrah bu yasa nedeniyle hastaneden ayrılıp muayenehane açarsa nerede ameliyat yapacak.