İptal edilen seçimin tekrarında kan aktı

30 belediye başkanlığı için dün yeniden sandık başına gidildi. AK Parti 12, CHP10, DP 3, MHP 2 Anavatan 1 ve DTP 1 belediyede seçimi kazandı

Pazartesi 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Yüksek Seçim Kurulu'nun, 29 Mart'ta çeşitli nedenle iptal ettiği seçimler dün gerçekleştirildi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde seçim nedeniyle çıkan olaylarda 6'sı asker 9 kişi yaralandı. Yozgat'ın Sorgun ilçesi Gülşehri beldesinde ise seçimler yine iptal edildi. Yenileme seçimlerinde AK Parti 12, CHP 10, DP 3, MHP 2, Anavatan 1, DTP 1 belediye başkanlığı kazandı. Yurt genelinde 7'si ilçe ve 23'ü belde belediye olmak üzere toplam 30 belediye başkanını seçmek için vatandaşlar sandık başına gitti. 2'si ilçe belediyesi olmak üzere 11 yerde de belediye meclisi üyeleri ile çeşitli illerde 220 köy ve mahalle muhtarı için oy kullanıldı. Nusaybin'in Girmeli beldesinde 29 Mart yerel seçimlerini 37 oy farkla DTP'li Ömer Altun kazanmış ancak, AK Parti'li eski Belediye Başkanı Yusuf Turgay, DTP'lilerin seçmene baskı uyguladığını ileri sürerek itirazda bulunmuştu. YSK itirazı kabul etmiş ve seçim ertelenmişti. Dün yenilenen seçimler sırasında AK Parti ve DTP'li grup arasındaki gerilim pompalı tüfek, taş ve sopaların kullanıldığı çatışmaya döndü. Gerilimin büyümesi üzerine Nusaybin'den sevk edilen polis panzeri tazyikli su sıkarak kavgaya müdahale etti. Polisin zaman zaman gaz bombası da kullandığı olaylar sırasında 3 partili yaralandı, 16 kişi gözaltına alındı. Beldeye giden DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, gönüllü korucu olan AK Parti adayının insanların üzerine ateş açtığını savundu. Kavgalı seçimi DTP adayı Ömer Altun 581 oyla seçimi yeniden kazandı.

SORGUN'DA SEÇİM İPTAL

Sorgun'un Gülşehri beldesinde ise MHP adayı Resul Soylu'nun seçimi kazandığına ilişkin çıkan söylenti üzerine bir grubun taş ve sopalarla sandıkların bulunduğu okula saldırdığı ve sandık görevlisinin başına aldığı darbeyle yaralandığı belirtildi. 403 oy pusulasının yırtıldığı olaylar nedeniyle seçim bir kez daha ertelendi. Seçimde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti yüzde 42, MHP yüzde 16, Saadet Partisi yüzde 15, CHP yüzde 14 oy aldı.

KONAKLILAR YİNE SANDIĞA GİTMEDİ
Malatya merkeze bağlık Konak kasabasında, belediyenin kapatılmasına tepki gösteren kasaba halkı, bu kez de sandığa gitmedi. Konak Belediyesi kapatılınca, vatandaşlar 29 Mart yerel seçimlerinde sandığa gitmeme kararı almışlardı. Pprotesto basında da geniş şekilde yer almıştı. Dün kentte yapılması planlanan seçimlere kasaba halkı yine katılmadı. Yeni Mahalle, Su Mahallesi ve Bahçebaşı Mahalleleri için kimse aday olmazken, sandıklara da giden olmadı.

DAMDAN TÜFEKLE ATEŞ EDİLDİ
Nusaybin'de seçimler sırasında çıkan olaylara müdahale eden jandarmalardan ikisi damdan sıkılan pompalı tüfeklerden atılan saçmalarla, dördü ise atılan taşlarla yaralandı. Durumlarının ağır olmadığı öğrenilen 6 asker, Nusaybin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Damdan vatandaşların üzerine ateş eden sivil giyimli bir kişi ise, basın mensuplarının kameraları tarafından, uzaktan görüntülendi.